Wirtualny kręgosłup

Szpitale podzielone

Jednym z efektów przeprowadzonego projektu będzie w najbliższym czasie trwały podział rynku pomiędzy uczestniczące w projekcie firmy. Wybór firmy przez szpital oznacza w praktyce związanie się z nią na dłuższy czas. Szpitale, które zdecydują się na dokupienie nowych modułów, będą je prawdopodobnie zamawiać w firmach, które dostarczyły im pierwsze aplikacje. Po zakończeniu okresu gwarancyjnego pojawią się opłaty za serwisowanie systemów.

Sytuacja ta nie oznacza jednak zablokowania innym przedsiębiorstwom dostępu do tego sektora. Oprogramowanie sfinansowane ze środków Banku Światowego przekazano do prawie 250 szpitali, a wszystkich tego typu placówek jest w Polsce ok. 700. Są więc jeszcze możliwości działania, tym bardziej że sektor służby zdrowia nie należy do najlepiej zinformatyzowanych.

Kontrakty i programy

W projekcie informatyzacji wzięły udział 234 szpitale. Na zakupy oprogramowania wydano 48 mln zł z ogólnej kwoty 100 mln USD kredytu przyznanego Polsce przez Bank Światowy na rozwój służby zdrowia.

W uczestniczących w projekcie szpitalach wdrożono dwa moduły: Ruch Chorych i Apteka. Pierwszy umożliwia ewidencjonowanie przyjęć i wypisów pacjentów oraz dokumentowanie przebiegu leczenia. Drugi służy do ewidencji przyjmowanych i wydawanych dla poszczególnych oddziałów leków.

Do realizacji projektu w drodze przetargu wybrano pięć konsorcjów firm informatycznych: Apexim - Amis, Comp - Radcomp, ComArch - Alma, ComputerLand - Computerland Zdrowie oraz Optimus - Optimus Enterprise. Umowa obejmowała zainstalowanie i wdrożenie oprogramowania, szkolenie personelu oraz dwuletnią gwarancję.

Grupa Apexim - Amis nie była w stanie wywiązać się ze wszystkich swoich zobowiązań, dlatego część jej kontraktów przekazano do realizacji pozostałym uczestnikom projektu.

Funkcję audytora oprogramowania pełniła firma DomData. Każdy z wykonawców wdrażał własny system przygotowany zgodnie ze specyfikacją Biura ds. Zagranicznych Programów Pomocy w Ochronie Zdrowia:

  • HIPOKRATES (Comp - Radcomp) - w systemie zastosowano bazy danych Oracle 8i oraz SQLBase 7,0.x firmy Centura na platformach: Solaris, HP-UX, NetWare lub Windows 2000 Server. System wdrożono w 36 szpitalach.

  • ESKULAP 2000 (ComArch - Alma) - w rozwiązaniu wykorzystano bazę danych Oracle 8.1 na jednej z platform: Unix, Linux, NetWare lub Windows NT/2000. System wdrożono w 24 szpitalach.

  • INFOMEDICA (ComputerLand - Computerland Zdrowie) - baza Oracle'a na platformie NetWare, różnych wersji Unixa lub Windows NT i 2000. System wdrożono w 101 szpitalach.

  • MISS - Medyczny Informatyczny System Szpitalny (Apexim - Amis) - bazy danych Oracle 8i i Sybase Adaptive Server Anywhere. Baza Sybase na platformie WinNT/2000, NetWare lub Linux, baza Oracle na platformie WinNT/2000, NetWare, Linux, lub Unix. System wdrożono w 30 szpitalach.

  • OPTIMED (Optimus - Optimus Enterprise) - z bazą danych Oracle 8.1 na platformie Unix, Linux, NetWare lub Windows NT/2000. System wdrożono w 20 szpitalach.


  • TOP 200