Wirtualny komputer typu desktop

Firma Pano Logic opracowała koncepcję wirtualnego komputera typu desktop, który nie zawiera układu CPU, oprogramowania, pamięci ani systemu operacyjnego. Wirtualny komputer Windows ma postać niewielkiego urządzenia (zawierającego porty, do których należy podłączyć mysz, klawiaturę i monitor), który komunikuje się przez sieć IP z obsługującym go serwerem.

Zaprezentowana przez Pano Logic architektura jest przeznaczona dla firm używających większej liczby komputerów typu desktop i może konkurować na rynku z tradycyjnymi rozwiązaniami opartymi na "cienkich klientach", oferowanymi np. przez ClearCube czy IBM.

Wirtualny komputer typu desktop
Instalowane na biurku urządzenie ma niewielkie rozmiary 9x9x5 cm, towarzyszy mu zewnętrzny zasilacz i zawiera (oprócz portów na urządzenia wejścia/wyjścia) dwa porty USB oraz port Ethernet. Urządzenie komunikuje się przez sieć z wirtualną maszyną (obsługiwaną przez VMware ESX Server lub VMware Server), którą można instalować na dowolnym komputerze x86. Pano informuje, że można tu również stosować inne techniki wirtualizowania zasobów, takie jak Xen czy te oferowane przez Microsoft.

Zobacz również:

  • Ruszyły wirtualne pecety Microsoftu
  • Wirtualizacja aplikacji

Producent podaje, że wirtualne systemy pracują równie wydajnie jak standardowe komputery PC, a pobierają tylko 5 watów mocy. Dlatego Pano Logic twierdzi, że rozwiązanie może obniżyć koszt utrzymania komputerów desktop nawet o 70%.

Rozwiązanie pojawi się na rynku amerykańskim jeszcze w tym roku, a w Europie na początku 2008 r. Przewidywana cena - ok. 300 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200