Wirtualny hosting

Drugie już spotkanie z cyklu HP Hosting University dotyczyło wirtualizacji. Technologie i rozwiązania do niej przeznaczone przedstawili reprezentanci HP oraz zaproszeni goście z firm Intel i Microsoft. Prezentowane były także produkty VMware.

Wirtualizacja w biznesie hostingowym pozwala na elastyczne kształtowanie usług i efektywne wykorzystanie zasobów. Oprócz możliwości wynikających z konsolidacji równie istotne stają się takie zalety, jak możliwość szybkiego uruchamiania usług, prostego przenoszenia konfiguracji i całych środowisk czy szybkiego dopasowywania środowisk do wymagań aplikacji i klientów.

Konferencję, która odbyła się 6 października 2011 roku w warszawskiej siedzibie HP Solutions Discovery Center, rozpoczęła prezentacja przedstawiciela Networld - Pawła Szczepaniaka - na temat korzyści z wirtualizacji na rynku hostingu. W przypadku hostingu współdzielonego jest to możliwość podziału klientów na grupy hostowane na różnych środowiskach wirtualnych.

Zobacz również:

  • HP naprawia błąd dotyczący kilku serii swoich komputerów
  • Wirtualizacja aplikacji
  • Rośnie liczba dużych centrów danych w Polsce

Naturalną korzyścią z wirtualizacji jest możliwość uruchomienia hostingu VPS - czyli wielu środowisk z pełnym dostępem administracyjnym na jednym serwerze.

Również dla klientów hostingu dedykowanego wirtualizacja stwarza możliwość zaoferowania klientowi wirtualizacji jego maszyny i czerpania z tego faktu korzyści. Ofertę usług można dzięki wirtualizacji poszerzyć o usługę wirtualnej serwerowni, wirtualizację stacji roboczych (VDI). Możemy także w oparciu o platformy wirtualizacyjne świadczyć usługi SaaS (Software as a Service).

vSphere 5 - ewolucja

Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie Romualda Packa z HP na temat nowości w oprogramowaniu VMware vSphere5 oraz Heartbeat 6.4. Nowy vSphere stanowi konsekwentna ewolucję rozwiązania. Wersja 5 bazuje na hypervisorze ESXi. Wśród nowych możliwości należy wymienić mechanizm DRS, profilowanie storage oraz możliwość budowy wirtualnych maszyn z 32 procesorami wyposażonymi maksymalnie w 1TB RAM. Dyskusyjne pozostaje jak na razie wykorzystanie w wirtualnej maszynie aż tak rozbudowanej konfiguracji, tym niemniej vSphere oferuje taką możliwość. Istotnym elementem nowego oprogramowania jest możliwość zapewnienia SLA dla takich zasobów jak sieć i storage. Dużym ułatwieniem w startowaniu nowych maszyn jest nowe narzędzie Auto Deploy redukujące potrzebę ręcznej pracy i pozwalające na szybkie dostarczanie nowych hostów oraz ich patchowanie. VMware promuje oprogramowanie vSphere 5 wprowadzone na rynek w lipcu jako platforma dla infrastruktury cloud.

Oszczędność energii, bezpieczeństwo i wydajność

Dariusz Wittek - Enterprise Technology Specialist z Intela zaprezentował dedykowane systemy tej firmy dla rozwiązań wirtualizacyjnych. Prowadzący przypomniał podział na kolejne stadia rozwoju terminu wirtualizacja - od wersji 1.0, która obejmowała konsolidację, przez 2.0 - elastyczne zarządzanie zasobami, po wcielenie 3.0 - czyli chmurę. Zaprezentował ponadto rozwiązania firmy pozwalające na ograniczenie zużycia energii zaimplementowane w procesorach i chipsecie Intela. Technologia Trusted Execution Technology (TXT) połączona ze wsparciem dla szyfrowania AES w nowych procesorach Xeon to wkład Intela w zakresie bezpieczeństwa wirtualizacji. Na polu wsparcia wydajności dla maszyn wirtualnych Intel oferuje technologię Hyper-Threading oraz TurboBoost - pozwalającą na sprzętowe zwiększenie taktowania procesora w przypadku, gdy pracuje on poniżej maksymalnej temperatury i w ramach dostępnej mocy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200