Wirtualne sposoby na oszczędności

Wirtualizacja to jeden z elementów

Pakiet Microsoft Desktop Optimization Pack zawiera kilka innych aplikacji do poprawy wydajności, stosowanych w przedsiębiorstwie komputerów. Duża infrastruktura wymaga narzędzi, które pomagają administratorom łatwiej kontrolować końcowe stacje użytkowników. Większość tych czynności można wykonać w trybie zdalnym, co w przypadku bardzo rozproszonej struktury nabiera szczególnego zdarzenia.

Odpowiednie oprogramowanie (Microsoft Asset Inventory Service) pozwala na inwentaryzację stosowanych aplikacji nie tylko w centrali, gdzie komputery podłączone są do głównej sieci i stosowanego w niej rozwiązania do inwentaryzacji, ale także w oddziałach, które do komunikacji stosują łącza internetowe, a remanent programów można przeprowadzić z pomocą serwera dostępnego online, co oznacza brak konieczności wprowadzania do sieci dodatkowego serwera. Bardzo przydatne są także narzędzia do zdalnego monitorowania błędów aplikacji występujących na stacjach roboczych (Microsoft System Center Desktop Error Monitoring) - bez stosowania zainstalowanych na nich agentów kontrolujących pracę komputera. Szczególnie przydatne w czasach fuzji i przejęć może okazać się zaawansowane zarządzanie grupami użytkowników poprzez nadawanie im odpowiednich uprawnień przez określone grupy administratorów (Microsoft Advanced Group Policy Management).

Na wyższy poziom

W miarę upływu czasu zarządzający zasobami IT zaczynają dostrzegać konieczność ich usystematyzowania i uporządkowania, które poprowadzi organizację na wyższy poziom dojrzałości infrastruktury IT, zgodnie z modelem opracowanym przez konsultantów firmy Gartner. Rozwiązania z pakietu MDOP mają wspomagać przedsiębiorstwa w osiąganiu poszczególnych etapów dojrzałości infrastruktury. Microsoft opierając sie na wieloletnim doświadczeniu, korzystając z teoretycznych założeń specjalistów Gartnera, opracował praktyczne cztery poziomy: podstawowy (infrastruktura nieskoordynowana i zarządzana ręcznie), ustandaryzowany (częściowa automatyzacja), zracjonalizowany (infrastruktura IT jest zarządzana i skonsolidowana) oraz dynamiczny (w pełni zautomatyzowane zarządzanie; dynamiczne wykorzystanie zasobów). Efektem jest przekształcenie działu IT z centrum kosztów do równoprawnego partnera dla biznesu w przedsiębiorstwie.

Dla Computerworld komentuje Krzysztof Szafer, Inżynier Rozwiązań Biznesowych - MDOP - Central Easter

Krzysztof Szafer

Nowoczesnym rozwiązaniem w dziedzinie wirtualizacji aplikacji jest technologia Microsoft Application Virtualization App-V, za pomocą której wzbogaca ofertę dla klientów segmentu dużych przedsiębiorstw w obszarze technologii wirtualizacji. Wirtualizacja aplikacji z Microsoft Application Virtualization przeszła długą drogę ewolucji i rozwoju po to, by pomóc różnego typu organizacjom przede wszystkim zredukować koszty zarządzania. Przykładowo, może pomóc organizacjom przyjąć kilka z najlepszych rozwiązań, które ostatnie badania kosztów nakładów pracy na użytkownika końcowego określiły jako znacznie ograniczające koszty zarządzania komputerami i programami pracującymi w obecnej wersji systemu operacyjnego Windows. W skrócie, Microsoft Application Virtualization może pomóc różnym organizacjom zmniejszyć koszty i poprawić jakość usług poprzez zmniejszenie złożoności czynności i ilości pracy, którą należy wykonać, by daną aplikację wykorzystać w komputerach, komputerach przenośnych i terminalach serwerowych, jak również może pomóc ograniczyć trudności związane z aktualizowaniem programów. Wirtualizacja aplikacji różni się od innych form wirtualizacji tym, że ta technologia nie wymaga dużych inwestycji w sprzęt, kadry albo w podstawową infrastrukturę IT. Wirtualizacja aplikacji umożliwia programom pracującym w systemie operacyjnym Windows na korzystanie z wirtualnych usług, które są zarządzane centralnie, ale wywoływane na żądanie lokalnie - na komputerach klientów podłączonych do wewnętrznej sieci komputerowej (LAN, WAN, VPN), Internetu albo sieci radiowej. Fakt, że Microsoft Application Virtualization uruchamia programy lokalnie, jest zasadniczą różnicą w stosunku do innych metod wirtualizacji opartych na technologiach, takich jak Microsoft Windows Server® Terminal Server albo Citrix. Wirtualizacja aplikacji Application Virtualization umożliwia zarządzanie, przechowywanie i utrzymywanie programów centralnie, programów które są rozprowadzane poprzez sieć i wykonywane lokalnie na komputerach użytkowników. W ten sposób nie tylko zmniejszają się koszty pracy działów IT, ale również zapewnione jest bardziej elastyczne środowisko informatyczne umożliwiające branży szybszą reakcję w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby. Wirtualizacja aplikacji różni się od tradycyjnego podejścia informatycznego, w którym systemy są tak skonfigurowane, aby pozostały niezmiennymi środowiskami, które wspierają każde rozwiązanie, z wszystkimi częściami traktowanymi jako produkty instalowane i konfigurowane dla konkretnych komputerów. Microsoft Application Virtualization App-V jest częścią pakietu Microsoft Desktop Optimization Pack dla Software Assurance w umowach grupowych firmy Microsoft.

Więcej informacji udziela Krzysztof Szafer, Inżynier Rozwiązań Biznesowych - MDOP - Central Eastern Europe +48 22 594-12-69, 48 505 19-12-69, mdeployment.spaces.live.com/


TOP 200