Wirtualne przyspieszanie aplikacji

Wirtualizacja wykracza już poza same aplikacje, obejmując oprogramowanie, które pozwala na przyspieszanie ich działania w sieci.

Dostawca rozwiązań przyspieszania WAN, firma Certeon, wprowadza platformę przyspieszania aplikacji aCelera, które dostarczana jest bez sprzętu i przeznaczona jest do pracy na serwerach wirtualizowanych w środowiskach VMware i technologii Microsoftu Hyper-V.

Tak jak inne akceleratory aplikacji, aCelera skraca czas odpowiedzi dla aplikacji, które muszą pracować poprzez sieć, głównie pomiędzy centralą i ośrodkami zamiejscowymi. Jednak aCelera realizuje to zadanie bez dedykowanego urządzenia. Oprogramowanie zostało zaprojektowane do pracy na standardowym sprzęcie x86, na jednej lub więcej maszynach wirtualnych, wykorzystując w ten sposób istniejącą infrastrukturę sprzętową przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie umożliwia łatwe skalowanie takiej akceleracji, zgodnie z potrzebami, a także pozwala na uniknięcie zakupu specjalizowanych urządzeń dla każdego zakończenia połączenia WAN.

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT

Wiele dużych przedsiębiorstw skłania się do wirtualizacji serwerów i pamięci, aby bardziej efektywnie wykorzystywać swoje zasoby sprzętowe w centrach danych. Centralizacja wymusza też jednak poszukiwanie sposobów przyspieszania WAN w miarę jak rośnie liczba ośrodków i biur zamiejscowych przedsiębiorstwa, skąd użytkownicy chcą korzystać z aplikacji w centrum danych.

Według zapewnień firmy, aCelera może zmniejszyć czas odpowiedzi na połączeniach WAN dla aplikacji nawet o 95 proc. Oprogramowanie to, oparte na Linuksie, jest kompatybilne z VMware ESX i ESXi.

Istnieją też inne produkty programowe akceleracji, które mogą pracować na serwerach wirtualnych, ale nie były one tworzone z przeznaczeniem do pracy w środowisku wirtualizowanym czy certyfikowane np. z VMware, jak to ma miejsce w wypadku aCelera.

VMware może automatycznie realokować potrzebne dla aCalera zasoby aż do punktu, gdzie konieczne jest dodanie nowych maszyn wirtualnych. Dodając więcej maszyn wirtualnych, administratorzy mogą zwiększać możliwości przyspieszania według potrzeb - w określonych porach dnia, dniach tygodnia czy miesiącach, kiedy ruch na łączach WAN jest szczególnie wysoki.

Oprogramowanie aCelera kosztuje ok. 2,5 tys. UDS, natomiast dedykowane urządzenia tego typu kosztują zazwyczaj dwa razy więcej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200