Wirtualizacja desktopów w trzech odsłonach

VMware, Parallels Desktop i VirtualBox to trzy popularne rozwiązania pozwalające tworzyć i uruchamiać maszyny wirtualne na komputerach biurkowych. Przyjrzymy się zaletom tych narzędzi i korzyściom, jakie za ich pomocą mogą odnieść zwykli użytkownicy.

Wirtualizacja to doskonały sposób na stworzenie heterogenicznych środowisk systemowych w centrach danych, konsolidację serwerów a tym samym optymalizację wykorzystywanych zasobów.

Wirtualizacja w dużych serwerowniach czy sieciach korporacyjnych jest czymś naturalnym by nie rzec intuicyjnym. W przypadku wirtualizacji desktopów owa intuicja często jednak zanika. Dla przeciętnego użytkownika komputera kojarzyć się ona może z pewnym luksusem, zupełnie niepotrzebnym w codziennej pracy. Tymczasem korzyści płynące z uruchomienia maszyn wirtualnych na desktopach są warte rozpatrzenia.

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT

Dostępność kilku systemów operacyjnych na jednym komputerze daje możliwość testowania nowych aplikacji bez konieczności "zaśmiecania" podstawowego systemu czy uruchamiania oprogramowania niekompatybilnego z podstawowym systemem. Niewątpliwą zaletą wirtualizacji desktopów jest także optymalizacja kosztów. Cena zakupu dodatkowego dysku twardego i systemu w wersji OEM jest o wiele niższa od inwestycji w zupełnie nowy komputer. Nie bez znaczenia jest również fakt, że część rozwiązań pozwalających tworzyć maszyny wirtualne jest dostępna zupełnie bezpłatnie.

VMware

VMware należy do najbardziej rozpoznawalnych marek w świecie wirtualizacji, nawet wśród użytkowników mających o niej mgliste pojęcie. Najważniejsze narzędzia desktopowe VMware to Workstation i Player. Workstation jest zaawansowanym rozwiązaniem, pozwalającym tworzyć maszyny wirtualne i pracować na dwóch monitorach za pomocą ujednoliconego interfejsu. Player od początku funkcjonował jako mocno okrojona wersja Workstation, ale z czasem różnice były coraz mniej widoczne. Począwszy od wersji 3.0, VM Player pozwala nie tylko korzystać z wcześniej utworzonych VM-ów, ale również tworzyć własne maszyny wirtualne. VMware Workstation wciąż jednak udostępnia więcej zaawansowanych funkcji (np. Virtual Rights Management - zarządzanie prawami wirtualnymi, tworzenie kopii migawkowych).

Z profesjonalnego punktu widzenia, VMware Workstation jest zatem wyborem pierwszego rzutu. Specjaliści pracujący na co dzień z tym narzędziem, cenią je za łatwą instalację i bezproblemowe użytkowanie. Szczególnie istotne wydają się domyślne ustawienia, które nawet w przypadku mniej doświadczonych użytkowników są w stanie poprawnie skonfigurować środowisko systemowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200