Wirtualizacja bliżej PC

Klasyczne maszyny wirtualne

W niektórych sytuacjach, takich jak uruchamianie starej aplikacji pod kontrolą nowej wersji systemu operacyjnego, najlepsze jest klasyczne rozwiązanie "maszyny wirtualnej" - utworzenie kompletnego, odizolowanego środowiska OS dla danego programu. Pozwala to na wybór dowolnej wersji OS i w praktyce umożliwia migrację starej aplikacji na nową, niezgodną platformę. Tego typu rozwiązanie oferują m.in. VMware i Microsoft.

Oprócz tego VMware konsekwentnie rozwija technologie wirtualizacyjne, m.in. oferuje wsparcie dla systemów 64-bitowych i jako jedyny producent oferuje takie funkcje, jak możliwość rejestrowania stanu systemu (Virtual Machine Running State) - tworzenia jego kopii migawkowych oraz funkcję jego odtwarzania z zapisanego obrazu. Warto też zwrócić uwagę na takie projekty firmy jak VMware Player - działające niezależnie narzędzie umożliwiające uruchamianie dowolnej maszyny wirtualnej utworzonej przez VMware na każdym komputerze PC z Windows. Już obecnie na stronie VMware dostępnych jest wiele takich obrazów, przede wszystkim zawierających dostępne bezpłatnie aplikacje i systemy open source. Dzięki temu technologię tworzenia takich plików wykonywalnych opracowaną przez VMware można uznać de facto za standard.

Pod tymi względami oprogramowanie Microsoft Virtual PC, które przed laty konkurowało z produktami VMware, obecnie zostało w tyle. Jego najnowsza wersja Virtual PC 2007 została wyposażona we wsparcie dla Windows Vista, ale niewiele więcej. Oprogramowanie wciąż nie obsługuje systemów 64-bitowych i ustępuje VMware pod względem możliwości integracji urządzeń USB.

Wielką niewiadomą pozostaje na razie Citrix, firma znana dotąd przede wszystkim z oprogramowania do zdalnego uruchamiania aplikacji serwerowych, która ostatnio modyfikuje ofertę, prezentując się jako "pionier oprogramowania do wirtualizacji aplikacji". Ale jeśli przyjrzeć się bliżej, są to przede wszystkim obietnice, a oferta Citrix jest zbiorem praktycznie tych samych aplikacji, tylko uzupełnionych o mechanizmy wirtualizacyjne podobne do oferowanych przez SoftGrid. Sukces nowej strategii Citrix będzie zależał od jakości integracji nowych mechanizmów z już istniejącą rodziną rozwiązań tej firmy, wykorzystujących wiele protokołów i warstw aplikacyjnych (jest to tzw. projekt Tarpoon).

Jednak są rzeczy, których VMware może się nauczyć od Citrix. Przede wszystkim hamulcem dla popularyzacji systemów serwerowo-terminalowych, z którym boryka się Citrix, są względnie słabe wsparcie sprzętowe dla nich, ograniczona mobilność urządzeń klienckich i duże wymagania na wydajność serwerów back-end. Bardzo podobne, a nawet większe bariery muszą pokonać firmy zaangażowane w inicjatywę VDI (Virtual Desktop Initiative) Alliance - organizację promującą i rozwijającą technologie wirtualizacji komputerów PC i aplikacji.

Oprogramowanie do wirtualizacji aplikacji i komputerów PC

Wirtualizacja aplikacji umożliwia ich dostarczanie i uruchamianie w komputerach PC bez konieczności klasycznej instalacji. Z kolei tzw. wirtualizacja komputerów PC polega na dostarczeniu kompletnego środowiska (obrazu systemu i aplikacji), które może zostać uruchomione w urządzeniu klienckim. Z tego typu rozwiązań korzysta m.in. wielu producentów serwerów kasetowych i systemów terminalowych. Obecnie na rynku przynajmniej kilkanaście firm oferuje różnego rodzaju oprogramowanie do wirtualizacji aplikacji lub PC. Można wśród nich wymienić:

AppStream

Aplikacja AppStream umożliwia dostarczanie na żądanie obrazów aplikacji do komputerów klienckich. Firma współpracuje m.in. z Altiris i Thinstall.

Altiris

Firma opracowała zestaw narzędzi Software Virtualization Solution umożliwiający tworzenie, dostarczanie i uruchamianie obrazów danych i aplikacji w urządzeniach klienckich, a także zdalne zarządzanie nimi - aktywację, deaktywację lub odświeżanie przez administratora systemu IT bez potrzeby modyfikacji stanu systemu Windows.

Softricity

Oprogramowanie SoftGrid tej firmy umożliwia przekazywanie do urządzeń klienckich tylko kodu niezbędnego do bieżącego działania aplikacji (odpowiednie moduły są przesyłane w razie potrzeby). Aplikacje muszą być wcześniej odpowiednio spreparowane, ale później mogą być udostępniane na dowolnym zdalnym komputerze jeśli tylko użytkownik ma stosowne prawa dostępu.

Thinstall

Firma opracowała Virtualization Suite - technikę tworzenia programu wykonywalnego, zawierającego wymaganą aplikację wraz z wirtualnym systemem operacyjnym, który przechwytuje i obsługuje wszystkie jej odwołania do rejestru i systemu plików.

Citrix

Narzędzie Desktop Broker to dodatek do pakietu Presentation Server zapewniający dostęp do komputerów PC. Firma przygotowuje oprogramowanie do wirtualizacji i dostarczania aplikacji do urządzeń klienckich, które ma zostać zintegrowane z oferowanymi obecnie systemami.

Leostream

Firma oferuje Virtual Desktop Connection Broker - zestaw narzędzi dla środowiska VMware VDI udostępniający funkcje zarządzania połączeniami, odtwarzania połączeń i stanu komputerów PC w razie awarii, a także mechanizmy umożliwiające automatyczne naprawianie błędów.

Propero

Opracowane przez firmę oprogramowanie workSpace umożliwia kontrolę dostępu i zarządzanie połączeniami w środowiskach VMware VDI.

Provision Networks

Firma oferuje pakiet Virtual Acces Suite zawierający m.in. programy do zarządzania połączeniami, kontroli i naprawiania błędów oraz bramę dostępową VMware VDI.

Microsoft

Oferuje bezpłatny program Virtual PC umożliwiający uruchamianie w komputerze PC różnych systemów operacyjnych, jak DOS, OS/2 i prawie wszystkich wersji Windows poczynając od Windows 95. Dostępna jest też wersja programu dla Mac OS.

Parallels

Workstation for Windows i Linux oraz Desktop for Mac to oprogramowanie firmy Parallels umożliwiające uruchamianie prawie każdego systemu operacyjnego działającego na platformie x86 pod kontrolą Mac OS, Linux lub Windows.

VMware

Firma ta należąca obecnie do EMC jest pionierem i liderem na rynku oprogramowania wirtualizacyjnego. W jej ofercie znajduje się m.in. aplikacja VMware Workstation umożliwiająca uruchamianie wielu różnych systemów operacyjnych w jednym komputerze.

Tak jak Citrix widzi dla siebie szansę we wzroście popularności systemów wirtualizacyjnych, podobny kierunek rozwoju technologii widzą Wyse, Neoware i inne firmy zaangażowane w VDI, które również mają nadzieję na odrodzenie popularności protokołów takich jak RDP lub ICA (Independent Computing Architecture).


TOP 200