Windows Server 2012 w chmurze Amazonu

Użytkownicy usługi Amazon Web Services mogą już korzystać z uruchomianego w chmurze systemu Windows Server 2012. Amazon jest kolejnym dostawcą usług chmurowych, których zdecydował się na udostępnienie w tym modelu WS2012 - wcześniej zrobił to m.in. sam Microsoft (w ramach platformy Azure) oraz firma Rackspace.

Klienci Amazonu mogą wybierać spośród 31 wirtualnych obrazów Windows Server 2012 - wśród nich jest 19 różnych wersji językowych, a także wydania z zintegrowanym SQL Server 2008 oraz 2008 R2. Dostępny jest również wariant WS 2012 z Elastic Beanstalk - zdaniem przedstawicieli AWS, jest to najwygodniejsza metoda wdrażania i zarządzania aplikacjami. Developerzy mogą przesyłać swoje aplikacje ASP.NET do chmury AWS, a Elastic Beanstalk automatycznie zajmuje się ich wdrożeniem, dopasowaniem ustawień oraz monitorowaniem stanu poszczególnych aplikacji.

Dodajmy, że Amazon udostępnił klientom możliwość testowania WS 2012 w chmurze AWS przez 12 miesięcy - klienci mogą bezpłatnie wdrożyć nowy OS, zacząć go używać, a potem płynnie przejść do modelu płatnego. Standardowa cena za korzystanie z najnowszego serwerowego systemu Microsoftu wynosi w AWS 2 centy za godzinę.

Zobacz również:

  • AWS planuje dużą ekspansję w Europie. Zainwestuje 7,8 mld euro w data center

Windows Server 2012 trafił na rynek we wrześniu bieżącego roku i zawiera m.in. serwer webowy Internet Information Services (IIS) 8.0, framework .Net w wersji 4.5, a także nowe opcje zarządzania z poziomu nowej wersji PowerShell (w wydaniu 3.0 wprowadzono m.in. możliwość obsługi dowolnych funkcji administracyjnych z poziomu linii komend oraz nowe narzędzia do automatyzowania operacji).

Do tej pory klienci Amazonu mieli do dyspozycji następujące systemy Microsoftu: Windows Server 2003 R2, 2008 oraz 2008 R2 (wszystkie one na razie pozostają w ofercie firmy).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200