Windows Server 2012 R2 – ujednolicona chmura

Automatyczne licencjonowanie

W poprzednich wersjach Hyper-V przy tworzeniu każdej kolejnej maszyny wirtualnej wymagane było osobne licencjonowanie niezależne od maszyny hosta. W wydaniu Windows 2012 Datacenter R2 nie jest to już potrzebne. Każda nowa maszyna Windows Server 2012 będzie uruchomiona jako licencjonowana. Ten nowy typ licencji został nazwany Automatic Virtual Machine Activation (AVMA). Mechanizm ten działa tylko jeśli maszyna gościa jest pod kontrolą Windows Server 2012 R2 Datacenter, Standard oraz Essentials. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy na czasie – nie jest potrzebne każdorazowe łączenie z internetem i aktywacja nowych instalacji. W przypadku dużych środowisk wirtualnych daje to znaczne oszczędności czasu.

PowerShell 4.0 bardziej wirtualny

Najnowsza wersja języka skryptowego PowerShell zawiera szereg nowych komend (tzw. cmdlets) wspierających wirtualizator Hyper-V. Ponadto domyślna polisa uruchamiania jest ustawiona obecnie na RemoteSigned zamiast Restricted, co powinno znacznie ułatwić życie administratorom. Spośród ciekawych komend warto wspomnieć o Measure-VM, która gromadzi dane o wykorzystaniu zasobów wirtualnej maszyny. Domyślnie mechanizm tej jest wyłączony, dlatego należy najpierw uruchomić go za pomocą komendy:

Get-vm | Enable-VMResourceMetering

z uprawnieniami administratora. Spowoduje to włączenie pomiarów wykorzystania zasobów dla wszystkich maszyn uruchomionych na hoście.

Zobacz również:

Kolejna przydatna komenda to Copy-VMFile, która jest przeznaczona do kopiowania plików do działających wirtualnych maszyn bez połączenia sieciowego. Do działania komenda ta wymaga, aby w systemie gościa były uruchomione Usługi Gościa (Guest Services). Należy je włączyć we właściwościach Usług Integracyjnych (Integration Services) wirtualnej maszyny. Można je również uruchomić za pomocą polecenia:

Enable-VMIntegrationService

Najważniejsze informacje udostępniane przez mechanizm Resource Metering

• Średnie wykorzystanie CPU przez maszynę wirtualną (VM) w megahertzach, w określonym przedziale czasu.

• Średnie wykorzystanie pamięci przez maszynę wirtualną (VM) w megabajtach, w określonym przedziale czasu.

• Najniższy poziom wykorzystania pamięci przez maszynę wirtualną (VM) w megabajtach, w określonym przedziale czasu.

• Najwyższy poziom wykorzystania pamięci przez maszynę wirtualną (VM) w megabajtach, w określonym przedziale czasu.

• Najwyższy poziom wykorzystania dysku przez maszynę wirtualną (VM) w megabajtach, w określonym przedziale czasu.

• Sumaryczny przychodzący ruch sieciowy do maszyny wirtualnej (VM) w megabajtach, w określonym przedziale czasu.

Wirtualizator Hyper-V w Windows Server 2012 R2 pozwala teraz na eksport wirtualnej maszyny w czasie pracy albo z jej checkpointu. Stosowane dotychczas nazewnictwio – snapshot zastąpiono w nowym wydaniu przez checkpoiont. Aby dokonać eksportu, z poziomu Hyper-V Managera należy wykonać komendę PowerShella o nazwie Export-VM (eksport działającej maszyny) lub Export-VMSnapshot (eksport checkpointa, jak widać nie jest zachowana konsekwencja w nazewnictwie). Wykorzystanie tej funkcjonalności wymaga hosta wyposażonego w Windows Server 2012 R2, nie jest ona wspierana przez poprzednią wersję.

PowerShell w wersji 4.0 posiada ponad 3000 komend, dzięki którym możemy zautomatyzować szereg czynności administracyjnych, w tym wiele związanych z wirtualizacją i działaniem chmury.


TOP 200