Windows Phone i EAS - zmiany są konieczne

Wsparcie polityk bezpieczeństwa Exchange ActiveSync (EAS) przez system operacyjny Windows Phone pozostawia wiele do życzenia. Modernizacja mechanizmów komunikacji firmowej w kolejnych wersjach mobilnego OS-a Microsoftu to jeden z kluczowych elementów, które mogą przesądzić o sukcesie lub porażce Windows Phone w środowisku korporacyjnym.

Microsoft Windows Phone zdobywa coraz większą popularność, szczególnie na rynku konsumenckim. System wyposażono w przyjemny dla oka interfejs i przydatne aplikacje. Problem pojawia się w przypadku chęci stosowania smartfonów z Windows Phone w segmencie biznesowym. Mobilny system operacyjny Microsoftu oferuje bowiem zbyt słabe wsparcie dla mechanizmów bezpieczeństwa Exchange ActiveSync.

Polecamy Urządzenia mobilne: jaka strategia dla BYOD?

Polityki bezpieczeństwa EAS są nieodłączną częścią Microsoft Exchange, zostaną również zintegrowane z platformą do zarządzania usługami w "chmurze" - System Center 2012. Korzystanie z nich jest konieczne, aby zapewnić bezpieczną i spójną komunikację elektroniczną w środowisku korporacyjnym.

Wraz z premierą Windows Phone można było oczekiwać, że system ten będzie zawierał największą liczbę ustawień EAS, umożliwiających bezpieczną komunikację firmową - w końcu oba produkty (Exchange i Windows Phone) są dziełem programistów jednego koncernu. Okazało się, że mobilny OS Microsoftu jest na tym polu niedopracowany, ustępując nawet rozwiązaniom konkurencyjnym (Apple iOS, Google Android).

Część specjalistów uznała to zaniechanie za celowe działanie Microsoftu, który od początku pozycjonował Windows Phone jako rozwiązanie dla rynku konsumenckiego. Trudno jednak zgodzić się z taką opinią, ponieważ dodanie mechanizmów EAS nie byłoby dla koncernu z Redmond wielkim problemem, a wpłynęłoby pozytywnie na możliwość wykorzystania smartfonów z Windows Phone również w firmach. Tym bardziej, że urządzenia oparte na iOS czy platformie Android miały już w tym czasie odpowiednie funkcjonalności.

Polecamy Microsoft - 5 największych słabości

Oczekiwane poprawki nadeszły wraz z wypuszczeniem na rynek Windows Phone 7.5 "Mango". W nową wersję mobilnego OS-a wbudowano obsługę większej liczby polityk bezpieczeństwa EAS i poprawioną łatwość ich konfiguracji. Kolejna znacząca zmiana ma nastąpić z chwilą premiery ósmej edycji Windows Phone o nazwie kodowej "Apollo" (prawdopodobnie w listopadzie br.). Najnowsza wersja ma udostępniać domyślne szyfrowanie danych z wykorzystaniem technologii BitLocker.

Exchange, EAS i Windows Phone, czyli na co pozwala Twój smartfon

Kolejne edycje Microsoft Exchange Server pozwalały firmom wdrażać coraz lepsze i bardziej bezpieczne rozwiązania. Warto wiedzieć, które z tych funkcji mogą być wykorzystywane przez użytkowników smartfonów z Windows Phone na pokładzie.

W wielu korporacjach wciąż używany jest Exchange 2003, udostępniający EAS w wersji 2.5. Jego funkcjonalność ogranicza się do kilku usług, wśród których najbardziej istotne są: zdalne kasowanie danych, obsługa technologii "direct push", bezpieczne przesyłanie danych (SSL). Użytkownicy smartfonów bazujących na Windows Phone 7.5 mogą korzystać ze wszystkich polityk bezpieczeństwa oferowanych przez Exchange 2003.

Polecamy Windows Phone 7 Mango

Wiele zmian wprowadzono w Microsoft Exchange 2007 (wraz z SP 2) i EAS 12. Nowe polityki bezpieczeństwa wspierały m.in. mechanizmy szyfrowania danych w urządzeniu, wyłączenia wbudowanego aparatu fotograficznego, zablokowania możliwości korzystania z przenośnych pamięci masowych (np. pen drive, dyski zewnętrzne), portów IR (podczerwień), sieci bezprzewodowych (Wi-Fi, Bluetooth).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200