Windows 8 w firmie? Nie warto się spieszyć.

Pomocy! Jak wyłączyć mój komputer?

Wbrew pozorom, w Windows 8, tak trywialne pytanie może stać się problemem wymagających wsparcia ze strony firmowego działu IT. W nowej wersji systemu operacyjnego nie ma znanego z Windows XP/Vista/7 menu Start, które umożliwiało poprawne wyłączenie komputera. Co więcej - na standardowym pulpicie użytkownika nie ma opcji pozwalającej na przeprowadzenie tej operacji.

Polecamy: Microsoft - 5 największych słabości

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Nie jest to, zapewne, najtrudniejsza zmiana do szybkiej adaptacji, ale przez swoją uciążliwość może zniechęcić pracowników do korzystania z Windows 8. Aby zapobiec takim sytuacjom konieczne będzie przeprowadzenie szkoleń w firmie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby to sami użytkownicy przez dłuższy czas testowali nowy system we własnych domach, ale wiązałoby się to z zaniechaniem procesu migracji.

Bezpieczeństwo i sieć

Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że Windows 8 miał się przede wszystkim spodobać zwykłym konsumentom. Interaktywny interfejs, dotykowy ekran, nowe aplikacje, łatwość dostępu do serwisów społecznościowych to cechy, które spowodują, że pierwszy sukces Windows 8 może odnieść właśnie wśród obiorców indywidualnych.

Fakt ten spowoduje jednak, że również i w korporacjach przybędzie przenośnych urządzeń wyposażonych w Windows 8. Będzie musiała się zmienić polityka bezpieczeństwa, dostosowana dotychczas do obsługi łatwiejszych do zarządzania i dających mniejszą swobodę pracownikom, rozwiązań bazujących na systemach operacyjnych innych producentów (np. iOS, Android).

Całkowicie nowy kod, czyli wyczekiwanie na pierwszy Service Pack

Poszczególne wydania systemów operacyjnych Microsoftu dzielą się na te zaprojektowane zupełnie od nowa (np. Windows 95, Vista) i takie, które uległy większym modyfikacjom, ale jądro kodu pozostało identyczne (MS Windows XP, 7).

Polecamy: Windows 8 - mniej restartów przy aktualizacjach?

Z technicznego punktu widzenia Windows 8 jest całkowicie nowym systemem. W takich przypadkach, w wielu organizacjach przyjęto zasadę, że przed wdrożeniem systemu czeka się na pierwszy Service Pack, zawierający najważniejsze poprawki i zauważone niedociągnięcia.

Kolejna migracja?

Korporacje, które niedawno zakończyły proces przechodzenia z Windows XP/Vista na Windows 7 mogą nie chcieć uruchamiać potężnego procesu migracji w tak krótkim czasie. Przed podjęciem decyzji warto odpowiedzieć sobie na pytania: czy dział IT jest przygotowany na kolejne modyfikacje systemowe, czy rozważono wszystkie za i przeciw, czy naprawdę istnieją projekty wymagające nowego systemu, czy firma posiada wystarczające zasoby do przeprowadzenia operacji i kiedy można oczekiwać zwrotu z inwestycji (ROI - Return On Investment).

Dla większości dużych organizacji perspektywa znacznych migracji w krótkim czasie może być nie do przyjęcia.

Wycieczka w nieznane

Ostatnim, choć najbardziej istotnym, powodem, dla którego warto się wstrzymać z przejściem na Windows 8 jest brak dostatecznych danych, jak nowy system będzie faktycznie wyglądał w dniu premiery.

Zobacz też: Z Windows XP prosto do Windows 8? Gartner odradza

Wczesna wersja Windows 8, dostępna dla szerokiej publiczności, została wypuszczona głównie po to, aby dostawcy oprogramowania, sprzętu, sterowników mogli zacząć dostosowywać własne rozwiązania do nowych wymagań.


TOP 200