Windows 7 kontra reszta świata
-
- Dawid Długosz,
- 24.02.2010, godz. 09:30
Szybciej, łatwiej, bezpieczniej - te cechy mają wszystkie obecnie stosowane systemy operacyjne. Który z nich jest najlepszy? Aby się o tym przekonać przeprowadziliśmy test.

Bezpieczeństwo - wygrywa Windows 7
Zobacz również:
- Koniec płatnego wsparcia dla systemu Windows 7
- Wysoki poziom adopcji iOS 16 na kilka dni przed premierą iOS 17
- Najgorsze nawyki podczas pracy z komputerem - czego unikać?
W wypadku systemów linuksowych, openSUSE i Mac OS X nie widać aż takiej dbałości o klientów. Po pierwsze, czas od wykrycia dziury w systemie do opracowania odpowiedniej łaty jest zazwyczaj dłuższy, a po drugie, poprawki nie są udostępniane regularnie. W systemach opensource’owych wszystko zależy od społeczności i programistów skupionych wokół danego projektu, w Mac OS X zaś od Apple’a, który nie śpieszy się z opracowywaniem kolejnych poprawek. Trzeba też podkreślić, że poza Windows tylko Ubuntu ma wzorowy mechanizm samoaktualizacji (instalacja bez angażowania użytkownika).

Windows 7 to system szybki i zarazem dobrze wyposażony. Na ilustracji widać Media Center i nowe Centrum akcji.
Windows 7 ma dwa narzędzia, których nie znajdziesz u konkurencji. Pierwsze to całkiem dobry program antyspyware - Windows Defender. Poważniejszym zagrożeniom nie sprosta, ale na komputerach używanych do typowych zastosowań sprawdzi się doskonale (jako uzupełnienie zapory sieciowej i antywirusa). Drugim narzędziem charakterystycznym wyłącznie dla Windows jest Centrum zabezpieczeń, które zadebiutowało już w Service Packu 2 do Windows XP, a w Windows 7 stało się elementem nowego Centrum akcji.
Wydajność - najgorszy openSUSE

Ubuntu zawiera dużo przydatnych na co dzień aplikacji.
Niewątpliwie istotny w codziennej pracy z komputerem jest czas uruchomienia systemu. Najszybszy rozruch zanotował Windows 7, wyprzedzając Mac OS X zaledwie o 2, a Ubuntu o 3 sekundy. Mandriva i openSUSE wyraźnie przegrały w tej konkurencji, z czasem - odpowiednio - 36 i 40 s.

openSUSE 11.2 wraz z KDE 4 olśniewa efektami wizualnymi. Jednak system ten wypadł najgorzej w naszym teście wydajności.
W teście prędkości kopiowania plików (1200 plików / 4 GB) zwyciężył Mac OS X (101 s), nieznacznie wyprzedzając Windows 7 (108 s). Pozostałe systemy osiągnęły wyraźnie słabsze wyniki. Nie inaczej było podczas odtwarzania filmów z wykorzystaniem CPU. Mandriva, Ubuntu, a także openSUSE obciążały procesor ponad dwa razy bardziej niż Windows 7.
Podsumowując, systemom opensource’owym wciąż daleko do wydajności Windows 7 i Mac OS X. Natomiast ich niezaprzeczalną zaletą jest niewielkie zapotrzebowanie na zasoby sprzętowe. Sprawia to, że np. Ubuntu 9.10 da się uruchomić na leciwym komputerze, który nie miałby szans pracować pod kontrolą nowego Windows.