Windows 7 kontra reszta świata

Funkcjonalność - systemy open source bezkonkurencyjne

Windows 7 kontra reszta świata

Apple reklamuje swój najnowszy system operacyjny Mac OS X 10.6 Snow Leopard jako najbardziej zaawansowany technologicznie na świecie. Jest w tym sporo prawdy.

Idealny system operacyjny powinien mieć wszystkie aplikacje codziennego użytku, abyś tuż po uruchomieniu mógł swobodnie korzystać z pełni możliwości komputera. W tej dziedzinie prym wiodą systemy opensource’owe. Windows 7, mimo że stoi za nim potęga Microsoftu, pod względem funkcjonalności jest na szarym końcu. Dziwne? Może i tak, ale fakty mówią same za siebie.

"Siódemka", choć zawiera program do nagrywania płyt CD/DVD, archiwizacji danych czy odtwarzacz multimedialny, nie ma klienta pocztowego (trzeba go instalować dodatkowo, wraz z zestawem aplikacji Windows Live), komunikatora ani programu do obróbki plików wideo.

Zobacz również:

  • ChromeOS i biznes - takie połączenie ma coraz więcej sensu
  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI

Tymczasem po zainstalowaniu Ubuntu czy Mandrivy na dysku znajdziesz pakiet biurowy OpenOffice.org, odtwarzacze multimedialne, edytor zdjęć i wiele innych, pomniejszych narzędzi. Jedyny problem polega na tym, że niektóre są marnej jakości.

Wygoda używania - Mac OS X najlepszy

Windows 7 kontra reszta świata

Mac OS X

Idealny system operacyjny powinien być przyjazny dla użytkownika. Musi pozwalać na łatwą instalację sterowników oraz programów i w miarę możliwości oferować swoją pomoc podczas wykonywania trudniejszych zadań.

W Mac OS X nie trzeba instalować sterowników - są dostarczane wraz z systemem (przy czym aktualizacje systemu zawierają też nowe sterowniki). Najsłabiej pod tym względem wypadają systemy linuksowe - instalacja nowego urządzenia potrafi przysporzyć wielu kłopotów.

Innowacyjnie rozwiązano w Mac OS X kwestię instalacji programów. Po prostu przeciąga się je na pulpit, cała reszta dokonuje się automatycznie. Systemy linuksowe też mają w tym względzie coś do zaoferowania. W wypadku Ubuntu jest to nowe Centrum oprogramowania, które pozwala na instalowanie, wyszukiwanie i zarządzanie aplikacjami z jednego miejsca. Ponadto wyświetla bardzo szczegółowe informacje o każdym programie. W openSUSE warto zwrócić uwagę na YAST-a, cenionego menedżera instalacji i konfiguracji oprogramowania. W zestawieniu z rywalami Windows 7 (z modułem Dodaj i usuń programy, który niewiele zmienił się od czasów Windows 95), wypada najskromniej.

Zwycięzca: Windows 7

Windows 7, choć w żadnej z głównych kategorii testowych nie uzyskał oceny celującej, ostatecznie zwyciężył, zachowując dużą przewagę nad zdobywcą drugiego miejsca, którym dość nieoczekiwanie okazał się Ubuntu. Mac OS zajął dopiero trzecią pozycję, tracąc do Ubuntu zaledwie jedną dziesiątą punktu.

Na dalszych pozycjach uplasowały się Mandriva i openSUSE, które są wyraźnie gorsze od czołówki przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa i wydajności. Nie pomogły im nawet oceny celujące uzyskane w kategorii funkcjonalności.

Windows 7 kontra reszta świata

Test systemów operacyjnych

Jak testowaliśmy

Komputer testowy wyposażony był w procesor Intel Core 2 Duo o częstotliwości taktowania 2,93 GHz, 4 GB pamięci operacyjnej i standardowy, 3,5-calowy twardy dysk o pojemności 500 GB. Mac OS X uruchomiony był na komputerze Macbook Pro w konfiguracji tak dobranej, by jak najbardziej odpowiadała testowemu pecetowi (dysponował m.in. taką samą ilością pamięci i identycznym twardym dyskiem). Wszystkie testowane systemy operacyjne były 64-bitowe.

Każdy system był oceniany w czterech głównych kategoriach: bezpieczeństwo, funkcjonalność, wydajność, wygoda używania, którym przypisaliśmy wagi odpowiednio: 30, 30, 20 i 20 procent.


TOP 200