Wideo w telefonach komórkowych

Japończycy będą mogli przekonać się o sytuacji na drogach czy warunkach pogodowych, odbierając wideoprzekazy wprost na ekrany swoich telefonów komórkowych. Usługi te będą dostępne od już czerwca, jednak pełną funkcjonalność osiągną dopiero po uruchomieniu telefonii 3G.

W przyszłym miesiącu w Osace rozpocznie działalność firma zajmująca się usługami transmisjami wideo dla użytkowników telefonów komórkowych. Spółka Mobile Television będzie przesyłać ruchome obrazy z ponad 65 kamer wideo zainstalowanych na głównych ulicach miasta i okolic, dzięki którym użytkownicy będą mogli uzyskać informacje o sytuacji na drogach czy warunkach pogodowych. Docelowo firma planuje zainstalować 500 kamer wideo w zachodniej Japonii. Usługa nazwana "Watcha" dostępna będzie już od czerwca br. Będą mogli z niej korzystać abonenci trzech popularnych w Japonii usług bezprzewodowego dostępu do sieci w systemach :Ezweb, J-Sky oraz najbardziej znanego i-Mode. Miesięczny koszt abonamentu wyznaczono na 2,5 USD.

W 2002 r. spółka planuje również uruchomienie bezprzewodowego kanału informacyjnego i rozrywkowego dla użytkowników palmtopów. Japońska firma w ciągu dwóch lat zamierza pozyskać 50 tys. abonentów.

Zobacz również:

  • Google zapowiada komercjalizację swojej najnowszej platformy do prowadzenia wideokonferencji

Wykorzystanie obecnych systemów telefonii komórkowej umożliwi przesyłanie obrazów o niewielkiej rozdzielczości, odświeżanych jedynie 3 razy na sekundę. Mobile Television oświadczyła, iż pełna funkcjonalność usług zostanie osiągnięta dopiero po uruchomieniu telefonii trzeciej generacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200