Wideo na rozdrożu

W ciągu najbliższych kilku lat wykorzystujące obecnie łączność ISDN systemy wideokonferencyjne zostaną prawie całkowicie zastąpione rozwiązaniami opartymi na protokole IP.

W ciągu najbliższych kilku lat wykorzystujące obecnie łączność ISDN systemy wideokonferencyjne zostaną prawie całkowicie zastąpione rozwiązaniami opartymi na protokole IP.

Jak przewiduje Giga Information Group, do 2005 r. wzrost sprzedaży urządzeń do obsługi wideokonferencji będzie się utrzymywał na wysokim poziomie - średnio ok. 18,9% rocznie. W świecie wideokonferencji zajdą głębokie zmiany - klasyczne systemy wideokonferencyjne wykorzystujące komutowane łącza ISDN zaczynają być wypierane przez systemy sieciowe IP. W ciągu najbliższych 3 lat udział systemów wideokonferencyjnych wykorzystujących łączność IP ma szanse wzros-nąć z obecnych ok. 25 do ok. 75%.

Liderem w dziedzinie systemów wideokonferencyjnych jest Polycom, z ponad 50-proc. udziałem w rynku. Po przejęciu w 2001 r. firm Accord Networks i PictureTel ma ona najszerszą ofertę produktów i rozwiązań. Polycom już obecnie sprzedaje taką samą liczbę systemów IP, jak ISDN, ale większość, bo aż ok. 70% nowych zamówień, dotyczy systemów IP. Kolejne miejsca w tym rankingu zajmują: Tandberg, Sony i VCON. Według firmy Wainhouse Research w II kwartale 2003 r. Polycom uzyskał 51% udziału w tym rynku, a Tandberg 21%, a więc blisko 3/4 udziałów w sprzedaży systemów wideokonferencyjnych przypada na tych dwóch producentów. Wszystkie wymienione firmy mają dystrybutorów w Polsce, a oprócz tego na krajowym rynku dostępne są też systemy wideokonferencyjne oferowane przez mniejszych producentów, np. Ezenia!

Nowe standardy

Wideoterminal Sony przeznaczony do obsŁugi grupowych wideokonferencji

Wideoterminal Sony przeznaczony do obsŁugi grupowych wideokonferencji

Wideokonferencyjne systemy IP zyskują popularność, gdyż umożliwiają wykorzystanie istniejącej infrastruktury sieciowej, zamiast wynajmowania dodatkowych dedykowanych linii ISDN. Jednocześnie, jak wynika z opracowań publikowanych przez firmę Wainhouse Research, systemy IP są bardziej niezawodne niż typowe łącza ISDN o przepustowości 386 Kb/s wykorzystywane do realizacji połączeń wideokonferencyjnych. Są tańsze w eksploatacji, zwłaszcza w przypadku połączeń o dalekim zasięgu - w przypadku ISDN opłaty są pobierane za każdą minutę połączenia w każdym z wynajętych kanałów. Poza tym systemy ISDN wymagają instalacji odpowiednich interfejsów sprzętowych i obsługującego je, specjalizowanego oprogramowania, co również oznacza zwiększenie kosztów.

W odróżnieniu od ISDN systemy IP nie wymagają stacjonarnych łączy komutowanych i mogą być łatwo przenoszone wszędzie tam, gdzie jest dostępna sieć Ethernet. Wzrostowi ich popularności sprzyjają też upowszechnienie telefonii IP i związana z tym wymiana infrastruktury sieciowej w przedsiębiorstwach na sprzęt nowej generacji wyposażony w funkcje QoS.

Oprócz tego systematycznie wzrasta wydajność sieci, w dużych firmach standardem staje się Ethernet 1 Gb/s, są już dostępne sieci 10 Gb/s, a systemy wideokonferencyjne mają coraz mniejsze wymagania na niezbędne pasmo transmisji. Najnowszy, opublikowany przez ITU, standard kompresji strumieni wideo H.264 zapewnia dwukrotnie większą wydajność w dziedzinie pasma zajmowanego przez strumień wideo od starszej wersji - H.263.

Do pewnego stopnia następuje też konwergencja systemów obsługujących wideokonferencje IP i konferencje internetowe. Na przykład internetowe oprogramowanie Polycom WebOffice może współpracować z terminalami wideo-konferencyjnymi tej firmy. Barierą powstrzymującą firmy przed korzystaniem z tego typu rozwiązań jest słaba jakość transmisji wideo przez Internet.

Polycom

Polycom, jeszcze przed opublikowaniem ostatecznej wersji specyfikacji H.264, wprowadził na początku tego roku obsługującą ten standard wersję oprogramowania do zarządzania serwerami wideokonferencyjnymi MCU (Multipoint Conferencing Unit) tej firmy - MGC-100, MGC-50 oraz MGC-25 (model przeznaczony dla średnich lub małych firm). Do 32 zwiększono też liczbę terminali, które mogą być podłączone w jednej lokalizacji do jednego fizycznego łącza wideokonferencyjnego. To duży postęp - dotychczas potrzeba wykorzystania dodatkowej linii do transmisji pojawiała się już przy 12 jednocześnie pracujących terminalach. Wykorzystanie wielu łączy fizycznych utrudnia zarządzanie systemem.

Ponadto najnowszą wersję aplikacji Polycom Conferencing Suite 5.0 wyposażono w możliwości planowania konferencji przy wykorzystaniu funkcji Microsoft Outlook oraz rezerwowania dostępnego dla połączeń pasma. Ceny serwerów MGC-25 zaczynają się od ok. 22 tys. USD, a oprogramowania Conference Suite 5.0 w wersji umożliwiającej zarządzanie 25 serwerami MCU - od 25 tys. USD.

W październiku br. firma zaprezentowała pierwszy model przystawki wideokonferencyjnej VSX 7000 z wbudowanym wsparciem dla standardu H.264. Urządzenie ma zastąpić dotychczas oferowane modele ViewStation MP, SP i 512. W odróżnieniu od starszych wersji VSX 7000 została też wyposażona w zintegrowany głośnik wykorzystujący firmowy protokół transmisji audio Siren14, który umożliwia generowanie dźwięku w paśmie do 14 KHz, a także funkcję wyświetlania dwóch obrazów na jednym ekranie wideo (symulacja systemu 2-monitorowego). W podstawowej wersji VSX 7000 pracuje tylko w sieci IP (H.323) i kosztuje ok. 6 tys. USD. Moduł interfejsu ISDN (H.320) jest wyposażeniem dodatkowym. Jego cena wynosi 2 tys. USD.

W ciągu najbliższych 3 lat udział systemów wideokonferencyjnych IP wzrośniez 25 do 75% - Stacy Saxon, dyrektor marketingu w Polycom


TOP 200