Wideo na rozdrożu

Tandberg

W lipcu br. Tandberg wprowadził do oferty tzw. bramy wideokonferencyjne Tandberg Gateway, umożliwiające obsługę zarówno połączeń ISDN, jak i IP. Dostępne są dwa modele, o przepustowościach odpowiednio: 2 i 4 Mb/s obsługujące do ośmiu jednocześnie współpracujących stacji wideokonferencyjnych. Ich ceny katalogowe to odpowiednio: 32 i 22 tys. USD.

Bramy wykorzystują to samo oprogramowanie, które zastosowano do sterowania serwerami wideokonferencyjnymi Tandberg MCU. Mogą też obsługiwać terminale wideokonferencyjne oferowane przez innych konkurujących producentów, takich jak Polycom, VCON czy Sony.

Tandberg wprowadził także uaktualnienie oprogramowania sterującego pracą wszystkich modeli swoich terminali. Umożliwia ono obsługę wspomnianego wyżej nowego, wydajnego standardu kompresji ITU H.264. Przed końcem br. obsługa H.264 ma zostać wprowadzona również do aplikacji sterujących pracą serwerów MCU i bram wideokonferencyjnych. Do tego czasu kompresja H.264 może być wykorzystywana tylko podczas połączeń typu punkt-punkt.

Tandberg rozszerzył też oprogramowanie do obsługi wideokonferencji TMS (Tandberg Management System). Nowością jest możliwość bezpośredniej współpracy z aplikacjami Microsoft Exchange oraz Outlook i wykorzystywanie ich do organizacji zdalnych spotkań.

Sony

Sony Electronics wprowadziła w czerwcu nową serię wideoterminali PCS-1, które mogą współpracować z sieciami IP (do 2 Mb/s) lub ISDN (maksymalnie 768 Kb/s). Są też przystosowane do obsługi standardu kompresji H.264, co wymaga jednak aktualizacji oprogramowania.

Terminale wyposażono w mechanizmy umożliwiające nie tylko wymianę sygnałów audio-wideo, lecz także danych przy wykorzystaniu opcjonalnego modułu PCS-DSB1. Pozwala on na podłączenie do terminalu dwóch komputerów PC. Urządzenia mogą współpracować z projektorami prezentacyjnymi i monitorami plazmowymi. Zawierają dedykowany interfejs do elektronicznych tabliczek notatnikowych mimio Xi firmy Virtual Ink. Umożliwia on bieżące przekazywanie odręcznych notatek bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania.

Urządzenie PCS-1 ma architekturę modułową. W podstawowej wersji składa się z dwóch elementów: urządzenia do dekodowania danych i kamery wideo z wbudowanym mikrofonem i czujnikiem promieniowania podczerwonego IR. Ceny terminali zaczynają się od ok. 5 tys. USD.

VCON

Wideo na rozdrożu

Wieloekranowy system wideokonferencyjny tandberga

W pierwszej połowie tego roku VCON udostępnił proste i tanie wideokonferencyjne przeznaczone dla sieci IP serwery VCB 1000, dostępne w wersjach wyposażonych w 8-64 portów. Każdy port pozwala na jednoczesną współpracę maksymalnie do 8 punktów konferencyjnych, zaś pojedynczy punkt może obsługiwać do 8 użytkowników.

Urządzenia VCB 1000 zawierają serwer wideo pozwalający na transmisję wideokonferencji w trybie IP Multicast i jej odbiór przez inne nie uczestniczące w spotkaniu osoby, pod warunkiem że zainstalowały one bezpłatne oprogramowanie VCON Broadcast Viewer lub też klienta

Cisco IP TV. W zależności od liczby portów ceny serwerów VCB 1000 wynoszą 12-60 tys. USD.We wrześniu br. VCON zaprezentował kilka nowości. W ofercie pojawiła się m.in. nowa wersja - oprogramowania do planowania wideokonferencji - VCM (VCON Conference Moderator).

Wyposażono ją m.in. w funkcje pozwalające na przyłączanie/odłączanie użytkowników MXM w trakcie trwania konferencji. Umożliwia też współpracę z serwerami lub urządzeniami sieciowymi innych producentów, m.in. produktami Polycom i Radvision. Oprogramowanie VCM nie ma jednak możliwości integracji z kalendarzami Outlook lub Notes. Ceny VCM wynoszą 3,5-20 tys. USD.

MXM 4.0 zawiera bramę SIP-to-H.323, która pozwala na jednoczesne podłączanie do wideokonferencji zarówno klasycznych terminali IP, jak i urządzeń nowej generacji obsługujących protokół SIP. Liczbę jednoczesnych użytkowników/połączeń zwiększono dwukrotnie do odpowiednio: 5000/500. Licencja na MXM 4.0 kosztuje ok. 200-400 USD/użytkownika.

VCB 2000 to stelażowy (1u) serwer MCU wyposażony w 8-64 portów, bramę SIP-to-H.323 oraz moduł umożliwiający generowanie w sieci lokalnej strumienia danych audio-wideo dla biernych uczestników wideokonferencji. Urządzenie kosztuje ok. 1200 USD/port.

Aplikację vPoint, wykorzystywaną dotychczas do obsługi biurkowych systemów wideokonferencyjnych ViGo, udostępniono jako samodzielny pakiet współpracujący ze standardowymi kamerami internetowymi i dla PC. Za 100 licencji vPoint trzeba zapłacić 12,9 tys. USD.

Rynek wideokonferencji

Giga Information Group przewiduje, że do 2005 r. wzrost sprzedaży urządzeń do obsługi wideokonferencji

będzie się utrzymywał na poziomie 18,9%


TOP 200