WeTransfer czy Dropbox - gdzie lepiej przesyłać pliki?

WeTransfer i Dropbox to świetne, choć przede wszystkim różne usługi do udostępniania plików. Z czego warto - i kiedy - korzystać? Wyjaśniamy.

WeTransfer / Fot. Materiały własne

WeTransfer / Fot. Materiały własne

Pliki stają się coraz większe. Potrzebujemy więc prostego i niezawodnego sposobu na ich przesyłanie online. WeTransfer i Dropbox to usługi chmurowe, które pozwalają na wykonywanie właśnie tego zadania.

Co warto wiedzieć:

  • WeTransfer i Dropbox pozwalają na udostępnianie plików, ale działają w zupełnie inny sposób. WeTransfer to usługa do łatwego przesyłania plików, a Dropbox to rozwiązanie do przechowywania danych i współpracy online
  • Z WeTransfer możemy korzystać bez rejestracji konta. To sprawia, że jest to naturalny wybór dla wielu z nas - jeśli chcemy coś szybko wysłać do innej osoby, jest to bardzo wygodna usługa. Dropbox ma z kolei o wiele więcej funkcji, a także jest dostosowany do użytkowników biznesowych, którzy chcą mieć większą kontrolę nad przesyłaniem plików
  • Obie usługi mają darmowe wersje. Możemy więc wypróbować każdą z nich i samodzielnie zdecydować, co będzie lepszą opcją dla naszych potrzeb

Dropbox to znany na całym świecie dostawca powierzchni dyskowej online. Działa na takiej zasadzie, że zakładamy konto, a następnie przesyłamy pliki do chmury. Gdy to zrobimy, możemy je udostępniać i pozostaną na naszym koncie, dopóki ich nie usuniemy. Łatwo zdecydujemy które pliki, i komu, chcemy udostępnić - Dropbox pozwala na wygodną kontrolę uprawnień.

Zobacz również:

  • Nearby Sharing od Google - wygodny sposób na przesyłanie plików

WeTransfer czy Dropbox. Co jest lepsze do dzielenia się plikami?

Obie usługi mają swoje wady i zalety, jeśli chodzi o funkcje dzielenia się plikami. WeTransfer jest prosty w obsłudze i pozwala na przesłanie do 2 GB danych za darmo. Nie trzeba nawet zakładać konta - wgrywamy pliki, podajemy adresy e-mail (nadawcy i odbiorcy) i gotowe. Pliki znikają natomiast z serwerów po 7 dniach.

Sprawdź: Problem z Messengerem

Każda osoba, która ma link do pliku WeTransfer, może go pobrać na dysk. Dopiero wersja płatna pozwala na szersze możliwości.

Dropbox to z kolei dostawca powierzchni dyskowej w chmurze, więc stosuje inne podejście. Najpierw przesyłamy swoje pliki do chmury, a następnie decydujemy czy chcemy je komuś udostępnić. Potrzebujemy też konta, więc niezbędna jest rejestracja. Później sami też określamy, czy chcemy zachować pliki, czy jednak je usuwamy.

Dropbox pozwala również na kontrolowanie poziomów uprawień. Możemy pozwolić odbiorcy np. edytować, komentować lub tylko przeglądać nasze zbiory plików i dokumentów.

Zobacz: Śmieszne memy

Dropbox pozwala także na udostępnianie całych folderów, jak i wyznaczanie folderów, do których inny użytkownik może "wrzucać" swoje pliki. Takie pliki może wrzucać nawet osoba, która nie ma konta na Dropbox - wystarczy, że ma odpowiednie łącze do folderu. Poza tym Dropbox umożliwia łatwą współpracę online nad plikami, np. w OneDrive czy Google Docs.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200