Ważna informacja dla użytkowników platformy .Net Core 3.1

Premiera wieloplatformowego narzędzia programistycznego open source noszącego nazwę .NET Core 3.1 miała miejsce pod koniec 2019 roku i Microsoft zapowiada, że będzie oferować aktualizacje, poprawki zabezpieczeń i pomoc techniczną tylko do końca tego roku.

Grafika: Microsoft

Dlatego w specjalnym biuletynie opublikowanym przez Microsoft znajduje się porada, aby użytkownicy tej platformy przechodzili jak najszybciej na .NET 6, czyli jej najnowszą wersję mającą status LTS Long-Term Support, oferujący wydłużone wsparcie techniczne.

Wszystkie osoby, które będą używać narzędzia .NET Core 3.1 po wygaśnięciu wsparcia, ale będą chciały dalej korzystać ze wsparcie technicznego obsługującego to rozwiązanie, muszą wykonać upgrade do wersji .NET 6 lub .NET 7, która powinna się pojawić w listopadzie tego roku. Platforma .NET 7 ma być zupełnie nową, zunifikowaną wersją, wspierającą wszystkie środowiska obejmujące chmurę, komputery stacjonarne, IoT i urządzenia mobilne, które będą jednak bazować na tych samych bibliotekach co platforma .NET 6.

Zobacz również:

  • Apple dalej na celowniku UE. Kolejne dochodzenie w drodze
  • ChatGPT nie zastąpi programistów

Microsoft ostrzega, że aplikacje zbudowane z użyciem platformy .NET Core 3.1 będą co prawda nadal działać po dacie zakończenia wsparcia technicznego, ale każda poprawka zabezpieczeń oferowana użytkownikom wersji .NET 6 nie dotrze do nich i oprogramowanie .NET Core 3.1 będzie wtedy zawierać dalej groźne i niezałatane podatności.

Użytkownikom końcowym aplikacji zaleca się natomiast skontaktowanie się z dostawcą zarządzającym ich oprogramowaniem w celu potwierdzenia, czy zaktualizowana wersja oprogramowania jest potrzebna i dostępna. Począwszy od aktualizacji obsługi z grudnia 2022 r. dla programu Visual Studio 2019 16.11, Visual Studio 2019 17.0 i Visual Studio 2022 17.2, składnik .NET Core 3.1 zostanie zmieniony na nieobsługiwany i opcjonalny. W związku z tym obciążenia w programie Visual Studio można instalować bez instalowania programu .NET Core 3.1.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200