Walka o Techmex

Jednak Techmex złożył 15 października do sądu wniosek o upadłość z możliwością układu wraz z wnioskiem o zawieszenie wszelkich czynności egzekucyjnych prowadzonych wobec spółki. Podobne wnioski złożyły należący wcześniej do Techmexu Karen oraz jego nowy właściciel Komputronik. Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej nie przychylił się jednak do tego wniosku i podjął decyzję o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej. Stałem się ona faktem 30 listopada 2009 r. Jak pisaliśmy wówczas, kłopoty finansowe powstały w wyniku błędów w zarządzaniu i spadku koniunktury na rynku. Nieskuteczna okazała się też strategia szybkiego wyjścia z dystrybucji i koncentracji na GIS. Problemy zaczęły się jednak kilka lat temu, kiedy Toshiba, pozyskała nowych dystrybutorów. Wcześniej Techmex był wyłącznym tego japońskiego producenta.

W grudniu zarząd spółki złożył zażalenie na listopadowe postanowienie sądu dotyczące ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku spółki i wniósł o zmianę postanowienia na upadłość z możliwością zawarcia układu. W lutym br. zaś Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej przychylił się do wniosku spółki i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Bielsku-Białej, który ponownie postanowił o upadłości Techmexu. W marcu jednak upadłości likwidacyjnej doczekało się Satelitarne Centrum Operacji Regionalnych, spółka zależna Techmexu, który posiada w niej 75,42% udziałów. SCOR jest winien Techmeksowi ponad 34 mln zł.

Wierzytelności bielskiej firmy - według stanu na koniec września 2009 r. - opiewają na 170 mln zł. Lista wierzycieli obejmuje zaś m.in. firmy Karen i Tech Data Polska oraz banki BRE Bank, Kredyt Bank, ING Bank, Podkarpacki Bank Spółdzielczy.


TOP 200