Walentynki dla AMD to finalizacja przejęcia Xilinx o wartości 54 mld dolarów

AMD poinformowało, że ma już niezbędną zgodę od władz na przejęcie Xilinx. Transakcja ma zostać sfinalizowana 14 lutego, czyli w Walentynki.

AMD przejmie Xilinx / Fot. Olivier Collet, Unsplash.com

AMD przejmie Xilinx / Fot. Olivier Collet, Unsplash.com

Niezbędne władze udzieliły zgody, więc teraz pozostają jeszcze standardowe warunki zamknięcia, zanim transakcja zostanie sfinalizowana. Ostateczna cena transakcji obejmującej wszystkie akcje wynosi 54 mld dolarów (przy obecnych wycenach).

Przejęcie Xilinix firma AMD ogłosiła już w październiku 2020 r. Pod koniec zeszłego roku nastąpiło krótkie opóźnienie w postępowaniu, ale transakcja ostatecznie przebiegła pomyślnie. A nawet gładko, jeśli porównamy ją z nieudaną próbą przejęcia Arm przez Nvidię.

Zobacz również:

  • Rekordowe udziały rynkowe AMD w Q1/2024

Sprawdź: Program do nagrywania ekranu

Jeszcze w październiku 2020 byłoby to przejęcie o wartości 35 mld dolarów. Akcjonariusze Xilinx otrzymają bowiem 1,7234 akcji AMD za każdą akcję Xilinx, którą posiadają w momencie zamknięcia transakcji. Dodajmy, że jest to transakcja typu all-share, czyli opierająca się tylko na akcjach. Pierwotnie wspomniana transakcja równała się 143 dol. na akcję Xilinx, ale w tamtym czasie akcje AMD były warte ok. 85 dol. za sztukę, a teraz są warte ponad 130 dol. To wzrost o 53%. Z tego powodu przejęcie będzie miało o wiele większą wartość - nie 35, ale 54 mld dol.

Xilinx to firma technologiczna znana przede wszystkim ze swoich chipów FPGA, które są dla AMD bardzo ważne i stanowią technologię uzupełniającą dla GPU, APU i SoC.

Zobacz: Starlink

Dr Lisa Su, dyrektor generalna AMD, tłumaczyła przejęcie w taki sposób, że chce uzyskać "ugruntowaną pozycję AMD jako lidera w branży obliczeń o wysokiej wydajności". Dodała, że przejęcie Xilinx to "przekonująca kombinacja, która stworzy znaczącą wartość dla wszystkich interesariuszy".

Wcześniej Xilinx blisko współpracował z AMD przy wielu projektach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200