WCDMA podstawą UMTS

Rynek komórkowy w Polsce jest dopiero w fazie nasycania usługami komórkowymi GSM, a wciąż w pierwszej fazie wdrażania są usługi 2,5G (WAP, GPRS, MMS i Java), które z powodzeniem zaspokajają potrzeby naszych klientów. Ponadto przed uruchomieniem sieci 3G zapewne już będą dostępne na rynku rozwiązania bezprzewodowe Bluetooth, WLAN oraz EDGE. Polskich klientów komórkowych nie stać na testowanie niesprawdzonych do końca rozwiązań i niedziałających usług, dlatego z zadowoleniem przyjmiemy przesunięcie uruchomienia UMTS w Polsce na realny termin (na 2005 r. lub później).

Tomasz Domański, doradca dyrektora generalnego, Polska Telefonia Cyfrowa, sieć Era GSM:

WCDMA podstawą UMTS

Tomasz Domański, doradca dyrektora generalnego, Polska Telefonia Cyfrowa, sieć Era GSM

Biorąc pod uwagę poziom zainteresowania rynku - znajdujący swój wyraz choćby w proporcjach przychodów osiąganych z połączeń głosowych i usług dodanych - należy sądzić, że UMTS zacznie zdobywać rynek nie wcześniej niż za kilka lat. Dlatego w tym i następnym roku zamierzamy się skoncentrować przede wszystkim na rozwijaniu usług niegłosowych, opartych na szybkiej bezprzewodowej transmisji danych w technologii 2,5G. Zapisy koncesji UMTS zobowiązują nas do wprowadzenia serwisów 3G na rynek nie później niż na początku roku 2005. Uważamy jednak, że ten obowiązkowy termin jest przedwczesny i powinien być opóźniony.

Główne przyczyny opóźnienia UMTS to recesja gospodarcza i pogorszenie się sytuacji sektora telekomunikacyjnego na całym świecie. Konieczność wniesienia wysokich opłat koncesyjnych (650 mln euro) w zestawieniu z wysokimi nakładami inwestycyjnymi, niezbędnymi do uruchomienia technologii 3G (ok. 1,4 mld euro), to dla nas bardzo poważne wyzwanie finansowe. Pogorszająca się sytuacja materialna społeczeństwa znacząco ogranicza popyt oraz nasze przychody, dlatego też zabiegamy o zgodę polskiego rządu na dokonanie konwersji niespłaconych rat koncesyjnych na inwestycje w 3G. Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, w której abonenci systemu GSM byliby zmuszeni do ponoszenia kosztów wdrażania technologii i usług UMTS.

Jednak do wdrażania sieci 3G już przygotowujemy się technicznie i organizacyjnie. Pomyślnie zakończyliśmy fazę testów, której zwieńczeniem były pokazy transmisji w systemie UMTS podczas ostatniego KST w Bydgoszczy we wrześniu 2002 roku. Przed nami poważne decyzje dotyczące wyboru dostawcy technologii 3G, zarówno do infrastruktury sieciowej, jak i terminali komunikacyjnych 3G. Przygotowujemy się do ich podjęcia z dużą starannością, ponieważ skutki określą warunki naszego funkcjonowania przez kilkanaście następnych lat.

Ryszard Woronowicz, rzecznik prasowy Polkomtel SA, sieć Plus GSM:

WCDMA podstawą UMTS

Ryszard Woronowicz, rzecznik prasowy Polkomtel SA, sieć Plus GSM

Polkomtel SA stoi na stanowisku, że na wprowadzenie telefonii trzeciej generacji w Polsce jest jeszcze za wcześnie. Powodów jest kilka. Standard UMTS w dalszym ciągu podlega ewolucji, nie wiadomo, kiedy pojawią się komercyjne wersje aparatów obsługujących ten system, a przy tym, czy będą zgodne ze standardem GSM. W dalszym ciągu nie ma zapotrzebowania na usługi, jakie niesie ze sobą telefonia 3G, tym bardziej, że część z nich, jak komunikaty multimedialne MMS czy GPRS, sieć Plus GSM już oferuje. Budowa sieci UMTS to ogromny wydatek, szacowany na mniej więcej miliard dolarów w pierwszych trzech latach. Koszt takiej inwestycji w efekcie może zahamować rozwój rynku telekomunikacyjnego, co najbardziej odczują abonenci. Realnym terminem wprowadzenia UMTS w Polsce jest rok 2006.


TOP 200