W proteście przeciwko DRM...

W czwartek o godz. 19.00 czasu lokalnego (w Warszawie będzie wtedy 1.00 w nocy) przed nowojorskim sklepem muzycznym Virgin Megastore odbędzie się nietypowa manifestacja. Organizatorzy demonstracji, grupa FreeCultureNYU, nawołują bowiem do oprotestowania stosowanych przez koncerny fonograficzne do zabezpieczania płyt Audio CD systemów cyfrowej ochrony praw autorskich - DRM.

W proteście przeciwko DRM...

W proteście przeciw DRM

Zamierzeniem protestujących jest informowanie użytkowników o systemach DRM i "zagrożeniach, jakie ze sobą niosą". Członkowie grupy są przekonani o prawie klientów do obchodzenia się z zakupioną muzyką w dowolny sposób, bez "dyktatu właścicieli praw autorskich do rozpowszechnianych materiałów". Polskim użytkownikom przedstawiamy wzór ulotek, jakie będą rozdawać protestujący w czasie demonstracji.

W proteście przeciwko DRM...

Ulotka protestacyjna organizacji FreeCultureNYU

W proteście przeciwko DRM...

W proteście wzięli udział studenci nowojorskich uczelni wyższych, muzycy oraz m.in. programista aplikacji P2P LimeWire.

Pierwotnie manifestacja miała odbyć się 25 października, organizatorzy zdecydowali się jednak przełożyć ją o dwa dni z uwagi na niesprzyjające prognozy pogody. Więcej informacji o inicjatywie FreeCultureNYU znajduje się na stronie grupy dostępnej pod adresem freeculturenyu.org oraz na stroniehttp://wiki.freeculturenyu.org/wiki/.

Zobacz również:

  • Technologie, które miały być wieczne, a zostały zapomniane
  • Platforma X na Androida z nową funkcją

Polecamy Waszej uwadze także lekturę artykułów "Masz prawo... skopiować mój utwór", gdzie przybliżamy działalność organizacji Creative Commons, propagującej alternatywne podejście do idei praw autorskich oraz "Digital File Check - suma wszystkich strachów?", w którym opisujemy ostatnią inicjatywę Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego przeciwku muzycznemu piractwu.

Aktualizacja: 31 października 2005 14:48

Do artykułu dodane zostały zdjęcia dokumentujące przebieg demonstracji pod nowojorskim sklepem Virgin Megastore. Fotografie pochodzą z serwisu www.slyck.com.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200