W nowej sieci partnerów SAP

Poszukiwane kompetencje niszowe

"Program Extended Business Member daje duże pole do popisu firmom niszowym i takim, które nie mogą bezpośrednio współpracować z SAP" - mówi Michał Jeżewski. Rekrutację do programu SAP Extended Business Member prowadzić mogą wszystkie firmy dysponujące statusem VAR. W praktyce czynią to największe z nich. Sieć partnerów Extended Business Member w regionie Europy, Środkowego Wschodu i Afryki liczy obecnie ok. 300 firm, co dziesiąta z nich w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce w programie EBM uczestniczy już 12 firm. "Jesteśmy dopiero na początku drogi, a liczba partnerów EBM zależy od woli i potrzeb naszych resellerów" - podkreśla Michał Jeżewski.

Szykują się jednak kolejne zmiany. Na początku maja po raz kolejny zmienią się bowiem kryteria certyfikacji związane z poziomami partnerstwa. "Nowa punktacja będzie bardziej ukierunkowana na generację przychodów. Chcemy w ten sposób bardziej uporządkować podział obowiązków i kompetencji w ramach sieci partnerów. Firmy, które będą generowały dużą sprzedaż, zyskają na sile. Stracą firmy koncentrujące się na rozwoju kompetencji - dla nich bardziej odpowiedni będzie status integratora. Dzięki temu klientom łatwiej będzie zorientować się w kompetencjach i specjalizacji partnerów SAP" - mówi Michał Jeżewski. Podkreśla jednak, że ogólna koncepcja programu pozostanie niezmieniona. Zasługi partnerów programu VAR są mierzone m.in. pod kątem kompetencji, działań marketingowych i struktury przychodów.

SAP znowu na fali?

Przychody SAP znowu rosną. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2010 roku przychody SAP wzrosły o 5 proc. To istotna zmiana po ubiegłorocznych spadkach. Ze wstępnych wyników finansowych SAP wynika, że w skali ostatniego roku o 11 proc. zwiększyły się kwartalne przychody niemieckiego koncernu ze sprzedaży licencji. Wzrosty wynikać miały przede wszystkim z większego popytu na oprogramowanie linii SAP BusinessObjects oraz sprzedaży rozwiązań dla sektora MSP. Wyższe o 12 proc. względem pierwszego kwartału 2009 roku były również wpływy SAP z tytułu świadczonych usług. Ogólne przychody niemieckiego koncernu w minionym kwartale przekroczyły 2,5 mld euro. Niemal 80 proc. tej kwoty to wpływy związane z realizowanymi usługami. O 7 proc. spadły koszty operacyjne koncernu. Zysk netto, rozliczany według zasad międzynarodowej sprawozdawczości finansowej, wyniósł 387 mln euro. To prawie dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Przedstawiciele kierownictwa niemieckiej spółki wyrażają ostrożny optymizm względem kolejnych kwartałów i stanu światowej gospodarki. Średnioroczne tempo wzrostu przychodów ma wynieść nawet 8 proc. przy stałym kursie walut. W 2009 roku wpływy SAP przekroczyły 8,2 mld euro.

Największym kontraktem minionego kwartału była umowa podpisana z rosyjskim koncernem Gazprom. Rozwiązania SAP mają być istotną częścią realizacji strategii informatyzacji spółek należących do Gazpromu. Umowa dotyczy m.in. wdrożenia oprogramowania SAP i usług mających na celu ustandaryzowanie procesów biznesowych rosyjskiego giganta. Na mocy kontraktu jedna ze spółek zależnych Gazpromu ma stać się centrum kompetencyjnym rozwiązań SAP. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że wartość kontraktu przekracza 80 mln euro.


TOP 200