W IT nietrudno o pracę

Mimo zmieniającej się sytuacji na rynku pracy, stale obserwujemy zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów IT. Wynagrodzenia także wciąż rosną.

40%

pracodawców w Polsce deklaruje, że ma trudności ze znalezieniem kandydatów o niezbędnych kwalifikacjach.

Według wyników kilku cykli badania Antal Global Snaphot, IT jest jedną z branż, gdzie pracodawcy zatrudniają najbardziej dynamicznie. Ostatni rok pokazuje, że deklaracje zatrudnienia specjalistów IT roku są na poziomie blisko 70% przy umiarkowanym odsetku zwolnień (ok. 10%). Świadczy to o tym, że jest to branża, gdzie wykwalifikowanym specjalistom i menedżerom najłatwiej znaleźć pracę. Według badania wynagrodzeń, Antal International stawki w tej branży w Polsce wynoszą miesięcznie średnio 12 tys. zł brutto.

Na etacie i kontrakcie

"Przykładowo, Java Developer w Warszawie może zarobić 8-11 tys. zł, Project Manager w dużej firmie IT otrzymuje wynagrodzenie miesięczne w wysokości 15-25 tys. zł, a konsultant SAP - w zależności od doświadczenia - zarabia od 12 do 17 tys. zł. Oczywiście wszystko zależy od doświadczenia, wielkości firmy i sektora" - mówi Monika Daczka, Team Leader Antal International, specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menedżerów IT. Stanowiska obsadzane w ramach współpracy kontraktowej (tzw. freelancing) ze względu na specyfikę wiążą się z wyższym wynagrodzeniem. Dla specjalistów IT może to być dodatkową zachętą do poszukiwania tego rodzaju współpracy. Przykładowo, kontraktowy programista Java może liczyć w Polsce na wynagrodzenie w wysokości 50-80 zł/godz. W Niemczech jest to już zarobek rzędu 50-80 euro/godz.

Polscy informatycy są też coraz lepiej wykształceni, mają bardziej elastyczne podejście do pracy i są otwarci na częste zmiany. "O ile kiedyś ważna była stabilna posada, o tyle teraz coraz więcej osób często zmienia pracę, zakłada własną działalność, jest otwartych na alternatywne formy współpracy. Polska jest znana z wysokiego poziomu edukacji i szkolenia specjalistów IT, dlatego też są oni cenieni na całym świecie. Znowu mamy do czynienia z rynkiem pracownika, co przekłada się na coraz większe oczekiwania wobec warunków zatrudnienia i pracodawcy" - zauważa Monika Daczka.


TOP 200