W IETF nie ma zgody co do przyszłości standardu NAT dla IPv6

IETF (Internet Engineering Task Force) musi w najbliższym czasie zadecydować czy należy podjąć prace nad opracowaniem standardu NAT for IPv6. Okazuje się, że większość członków tej organizacji jest zdania, że nie jest to konieczne. Brak takiego standardu może jednak stworzyć w przyszłości wiele problemów.

Za opracowaniem takiego standardu przemawia fakt, że wiele przedsiębiorstw deklaruje, że wdroży w swoich sieciach protokoł IPv6 dopiero wtedy, gdy IETF opracuje sposób działania mechanizmu NAT działającego w sieciach opartych na protokole IPv6. Jest ważna kwestia, gdyż w przypadku braku standardu NAT for IPv6 producenci rozwiązań sieciowych będą i tak stosować takie mechanizmy, z tym iż nie będą one wtedy ze sobą zgodne.

Polecamy: Budujemy własne laboratorium IPv6

Zobacz również:

  • Arm standaryzuje chiplety

Dlatego organizacja IETF zorganizowała ostatnio panel dyskusyjny 6ai (IPv6 Address Independence), podczas którego zwolennicy i przeciwnicy opracowania standardu NAT for IPv6 przedstawiali swoje argumenty. Powstała już nawet propozycja standardu NAT for IPv6 (mechanizm translujący adresy w obrębie samego protokołu IPv6), któremu nadano roboczą nazwę NAT66.

Standard ten popiera wielu dostawców rozwiązań sieciowych oraz tak licząca się organizacja, jak IAB (Internet Architecture Board). Są jednak i takie firmy, które podchodzą sceptycznie do takiego pomysłu, twierdząc iż skomplikuje to tylko jeszcze bardziej i tak już zawiłą strukturę internetu.

Tak przeciwnicy jak i zwolennicy opracowania standardu NAT for IPv6 są jednak zgodni co do jednego - czas ucieka, a protokół IPv6 wkroczy niedługo szeroką ławą do firm. I chociaż protokół ten wkracza do internetu wolniej niż przewidywano (pisaliśmy o tym w marcu tutaj), to decyzja dotycząca przyszłości standardu NAC for IPv6 powinna zapaść w najbliższych miesiącach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200