W Europie uruchomiono jeden z najnowocześniejszych na świecie litografów

Kilka dni temu ruszyło w Irlandii (w mieście Leixlip w chrabstwie Kildare) urządzenie EUV (Extreme Ultraviolet Lithography), które produkuje układy scalone wykorzystując do tego celu promienie świetlne o długości 13,5 nanometra. Jest to pierwszy tego typu skaner litograficzny zainstalowany w Europie.

Grafika: Intel

Urządzenie zostało zainstalowane w zakładzie Fab 34 należącym do firmy Intel. Skaner został wyprodukowany przez ASML, posłuży amerykańskiej firmie do produkcji układów wytwarzanych przy użyciu technologii litograficznej Intel 4 (4 nm) i jest jedną z najbardziej skomplikowanych maszyn, jakie kiedykolwiek zbudował człowiek.

Cały system EUV składa się bowiem ze 100 tys. części, 3000 kabli, 40 tys. śrub i niezliczonej ilości przewodów oraz połączeń o łącznej długości prawie 2 km. W sumie przygotowanie budynku Fab 34 do odbioru maszyny zajęło 18 miesięcy niezwykle skomplikowanych prac projektowo-budowlanych.

Zobacz również:

  • AMD chce znacząco zwiększyć efektywność obliczeniową data center. "To na potrzeby AI"
  • Nvidia: GPU są lepsze do lokalnych zadań AI niż NPU
  • Powstała najnowocześniejsza na świecie fabryka chipów

Sercem urządzenia jest potężny laser o mocy 25 kW, który generuje promienie świetlne 50 tys. razy na sekundę. Firma twierdzi, że jest to ważny moment, który zapoczątkowuje rozwój technologii Intel 4. W tym roku będzie można uruchomić produkcję układów scalonych kolejnej generacji, jak Meteor Lake.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200