W 2021 r. dostawy monitorów osiągnęły najwyższy poziom od dziewięciu lat

Obecnie spodziewane jest spowolnienie. Firma badawcza IDC przewiduje, że dostawy monitorów będą się zmniejszać w 2022 r. i ustabilizują się dopiero później, pewnie w 2023 r.

Monitory popularne na home office / Fot. Alienware, Unsplash.com

Monitory popularne na home office / Fot. Alienware, Unsplash.com

IDC ujawniło, że 2021 był najlepszym rokiem dla dostaw monitorów komputerowych - i to od 2012 r. Z jej raportu Worldwide Quarterly PC Monitor Tracker wynika, że w ubiegłym roku sprzedano 143,6 mln sztuk monitorów na całym świecie, co jest najwyższym wynikiem od 2012 r., kiedy sprzedaż wyniosła 150,3 mln.

Sprawdź: Filetracker

Zobacz również:

  • Przenośne monitory - idealne rozwiązanie do pracy mobilnej
  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach

Sprzedaż wyhamowała za to w drugiej połowie 2021 r., kiedy spadła dynamika. Warto zauważyć, że w pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku sprzedaż była wyższa aż o 19,4% r/r. Można wywnioskować, że te firmy i użytkownicy, którzy mieli kupić monitory do pracy zdalnej, zrobili to przede wszystkim w pierwszej połowie 2021 r.

Dodatkowo pojawiły się wyzwania w łańcuchu dostaw i braki komponentów. Jak zauważa IDC, dostawy komponentów do monitorów poprawiły się do pewnego stopnia w drugiej połowie roku, ale pojawiły się wyzwania związane z wysokimi kosztami wysyłki i azjatyckimi blokadami łańcucha dostaw. "Te wyzwania zdefiniowały druga połowę roku i będą też widoczne w 2022 r. Prognozujemy, że doprowadzą do spadku sprzedaży o 3,6% r/r w 2022 r." - podaje organizacja.

Jay Chou, kierownik ds. badań w IDC Worldwide Client Devices Trackers, przyznał, że 2021 r. oznaczał koniec najdłuższego okresu wzrostów dla monitorów komputerowych. "Niezależnie od tego, czy chodziło o odświeżanie komputerów i monitorów na potrzeby systemu Windows 11, czy też przygotowywanie domowego biura do pracy zdalnej w czasie pandemii, zmiany te dały bardzo potrzebny impuls temu, co było dotąd bardzo stabilną branżą" - powiedział Chou.

Zobacz: WhatsApp Web

Jeśli chodzi o producentów, którzy odnotowali wzrosty w segmencie monitorów, bardzo dobre wyniki odnotowały przede wszystkim Dell i Lenovo, generując wzrosty na poziomie odpowiednio 7,2% i 6,3%.

IDC podkreśliło, że firmy, które miały lepszą kontrolę nad swoim łańcuchem dostaw lub silniejszą obecność na rynkach wschodzących, radziły sobie lepiej w tym okresie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200