Usługi nie-masowe

Zakupom macierzy dyskowych, bibliotek taśmowych i oprogramowania zarządzającego coraz częściej towarzyszy zakup specjalistycznych usług.

Zakupom macierzy dyskowych, bibliotek taśmowych i oprogramowania zarządzającego coraz częściej towarzyszy zakup specjalistycznych usług.

Doradztwo i usługi

Firm, które w ofertach umieściły usługi integracji systemów pamięci masowych, wciąż przybywa, co wynika z przekonania, że pamięci masowe, będące "gorącym tematem", dają szanse na wyższe marże. "Rynek usług wokół pamięci masowych przeżywa typowe problemy okresu dojrzewania. Wszyscy chcieliby to robić, bo słyszeli, że można na tym zarobić, ale jednocześnie mało kto zna się na rzeczy. Realizujemy głównie wdrożenia oparte na naszych projektach, ale niejednokrotnie zdarzało się nam poprawiać dzieło, które zaczął ktoś inny" - mówi Paweł Nogowicz, prezes warszawskiej Evercom SA, która przez kilka lat działalności wyrobiła sobie markę na rynku pamięci.

Usługi doradcze w dziedzinie systemów pamięci masowych są często nieodzowną częścią procesu sprzedaży rozwiązań, zwłaszcza większych. Jeżeli dostawca nie może wykazać się kompetencjami - własnymi lub partnera - sprzedaż rozwiązania jest trudniejsza. "Duża część usług jest związana z przygotowaniem koncepcji lub nawet szczegółowego projektu technicznego środowiska. To bowiem projekty - a nie jedno czy drugie urządzenie - stają w szranki o względy klientów" - mówi Piotr Jelski, prezes sp. z o.o. w Warszawie.

Klienci nagminnie wykorzystują proces sprzedaży do zdobywania wiedzy, i rynek rozwiązań w dziedzinie pamięci masowych nie jest pod tym względem wyjątkowy. Aby zabezpieczyć się przed sytuacją, gdy klientowi chodzi tylko o rozeznanie się w ofertach, integratorzy żądają zwykle pewnej opłaty za przygotowanie projektu, rezygnując z niej w razie wygrania kontraktu.

Systemy na zapas

Podstawowym obszarem zainteresowania firm w zakresie pamięci masowych pozostaje zabezpieczanie danych, czyli wykonywanie kopii bezpieczeństwa i odtwarzanie danych. W obszarze podstawowego zabezpieczania danych jest wbrew pozorom jeszcze dużo do zrobienia. W wielu firmach panuje przekonanie, że ich dane są bezpieczne, dlatego że informatycy regularnie wykonują kopie bezpieczeństwa. Jednak testowe odtwarzanie danych nadal jest przeprowadzane w niewielu firmach.

Uruchomiona po zamachu na WTC w Nowym Jorku fala inwestycji w zapasowe obejmuje również działania w dziedzinie systemów pamięci masowych. "Projektowanie i wdrażanie systemów zdalnej replikacji przestało być czymś niezwykłym - to jedna z podstawowych usług, jakie świadczymy. Ciekawe jest to, że niektórzy klienci rezygnują z backupu taśmowego, wykorzystując taśmy jedynie jako medium archiwalne" - mówi Wacław Krzyżak, prezes Polcom sp. z o.o. w Krakowie. Podobne doświadczenia ma inna firma o krakowskim rodowodzie - S4E SA. "Projektowane przez nas magazyny danych coraz częściej uwzględniają zdalną replikację - zarówno synchroniczną, jak i asynchroniczną. Ponieważ budowa zapasowego ośrodka przetwarzania to dla klientów spory wydatek, starają się obniżać koszty, stosując urządzenia z dyskami ATA" - podkreśla Tadeusz Jan Kudła, prezes S4E.

Nie wszystkich stać na budowę zapasowego centrum danych. "Pocieszające jest to, że coraz więcej mniejszych firm stara się wynosić taśmy z kopiami poza firmę. To już jakiś postęp" - mówi Paweł Nogowicz. Usługi składowania taśm poza firmą, np. w depozycie bankowym, wchodzą w zakres podstawowych usług świadczonych praktycznie przez wszystkie firmy specjalizujące się w dziedzinie systemów pamięci masowych.

Pomoc zatrudnię od zaraz

Do najbardziej popularnych usług w zakresie zarządzania danymi należą: projektowanie architektury systemów pamięciowych oraz opracowywanie długofalowej strategii ochrony i archiwizowania danych.

Dość duży popyt na usługi generują firmy, które dokonały już większych zakupów macierzy. Te najczęściej poszukują sposobów na optymalizację kosztów, np. ograniczenia tempa przyrostu danych, choć pojawiają się także bardziej wyrafinowane potrzeby, związane już nie tyle z zarządzaniem danymi, ile informacją. Wcześniej czy później firmy staną przed koniecznością konsolidacji zasobów pamięciowych i centralizacji zarządzania.


TOP 200