Usługi NaaS wkraczają szerszą ławą do sieci 5G

NTT (globalny dostawca usług telekomunikacyjnych) ogłosiło, że uruchamia dostępną globalnie platformę 5G, oferując ją w postaci rozwiązania NaaS (Network as a Service; sieć jako usługa). Twierdzi, że jest to jedno z pierwszych tego typu rozwiązań na świecie, oferujące jednocześnie całą gamę dodatkowych usług towarzyszących takiej platformie.

NaaS

Z usług prywatnych sieci 5G korzysta coraz więcej firm, gdyż oferują one dedykowane tylko im przepustowości oraz niskie opóźnienia, dzięki której szczególnie wymagające aplikacje biznesowe, wymagające utrzymywania ciągłej łączności z partnerami oraz klientami, pracują niezawodnie. Mogą też wtedy korzystać z takich usług oferowanych przez tego typu platformy, jak „network slicing” (czyli elastyczne segmentowanie sieci pod kątem obsługi konkretnych aplikacji).

Platforma bazuje na natywnej architekturze chmurowej oraz opatentowanej, firmowej technologii MicroSlicing i można ją wdrażać korzystając zarówno z usług ogólnodostępnych środowisk chmurowych, jak i w środowiskach lokalnych systemów IT (on premises) czy na obrzeżach lokalnych sieci. Firmy decydujące się na takie rozwiązanie będą też mogły korzystać z dodatkowych usług, np. pakietów umożliwiających tworzenie własnych aplikacji i zarządzania nimi.

Zobacz również:

  • Do strefy Gazy mogą trafić stacje łączności satelitarnej Starlink
  • Rola sieci w transformacji biznesu

Zaledwie kilka tygodni wcześniej podobne rozwiązanie pojawiło się w ofercie jeden z największych na świecie firm specjalizujących się w produkowaniu sprzętu sieciowego. Chodzi o korporację Cisco i jej pierwsze rozwiązanie tego typu noszące nazwę Cisco Plus. Pisaliśmy o tym tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200