Unity silnikiem nie tylko do gier. Podbija rynek na całym świecie

Unity Software, platforma do tworzenia i obsługi interaktywnych treści 3D w czasie rzeczywistym, wywołuje poruszenie w branży gier.

Unity podbija rynek / Fot. Mat. własne

Unity podbija rynek / Fot. Mat. własne

Akcje spółki (symbol: U) stały się gorącym tematem wśród inwestorów i ekspertów branżowych. I nie powinno to dziwić. Unity odmieniło i nadal odmienia branżę gier w prawdziwym tego słowa znaczeniu.

Oprogramowanie firmy odegrało kluczową rolę w tworzeniu licznych gier, takich jak Pokemon Go i Hearthstone. Platforma Unity dostarcza deweloperom narzędzi, których potrzebują do tworzenia immersyjnych, interaktywnych treści 3D, stając się nieocenionym zasobem technologicznym w szybko rozwijającej się branży gier.

Zobacz również:

  • Gigant z branży gamingowej miał nadmiernie obciążać karty kredytowe graczy

Wpływ firmy wykracza jednak poza rozwój gier.

Unity również w filmach

Oprogramowanie Unity jest także stosowane w takich branżach jak film, motoryzacja i architektura, co dowodzi wszechstronności i szerokiego zastosowania technologii. Jednak to w branży gier Unity naprawdę zaznaczyło swoją obecność.

Jednym z kluczowych sposobów, w jaki Unity zrewolucjonizowało branżę gier, jest demokratyzacja tworzenia gier.

Platforma Unity jest dostępna dla deweloperów na wszystkich poziomach zaawansowania, od amatorów do profesjonalistów. Otwiera to świat tworzenia gier na szerszą publiczność, wspierając kreatywność i innowacyjność.

Co więcej, oprogramowanie Unity obsługuje wiele platform, w tym Windows, MacOS, iOS, Android i wiele innych. Wsparcie wieloplatformowe ułatwiło twórcom tworzenie gier, w które można grać na różnych urządzeniach, poszerzając ich potencjalną publiczność.

Wpływ Unity na branżę gier jest również widoczny w wynikach finansowych firmy. Akcje "U" zanotowały znaczący wzrost od momentu oferty publicznej w wrześniu 2020 roku. Wzrost ten odzwierciedla rosnące zapotrzebowanie na oprogramowanie Unity i jego rosnący wpływ w branży gier. Obecnie akcje spółki wypracowały zysk rzędu 68% od początku roku. To lepiej niż np. Microsoft.

Wynik akcji Unity na giełdzie od początku roku

Wynik akcji Unity na giełdzie od początku roku

Firma zobowiązała się także do promowania zróżnicowanej i inkluzywnej branży gier. Unity uruchomiło kilka inicjatyw mających na celu promowanie różnorodności w tworzeniu gier, w tym program Unity for Humanity, który wspiera projekty wykorzystujące technologię 3D w czasie rzeczywistym na rzecz dobra społecznego.

Unity. Czym jest ten silnik do gier

Silnik Unity to narzędzie do tworzenia gier i innych interaktywnych, trójwymiarowych treści w czasie rzeczywistym. Jest jednym z najpopularniejszych silników do tworzenia gier na świecie i stosowany jest przez zarówno profesjonalnych deweloperów gier, jak i hobbystów.

Niektóre kluczowe cechy i możliwości silnika Unity:

  • Wieloplatformowość. Unity pozwala deweloperom na tworzenie gier i aplikacji, które można uruchomić na różnych platformach, takich jak Windows, MacOS, Android, iOS, konsolach do gier i innych. Kod napisany raz może zostać skompilowany do różnych formatów bez konieczności ręcznego dostosowywania.
  • Łatwość użycia. Unity jest znane ze swojego intuicyjnego interfejsu użytkownika i narzędzi projektowych typu "przeciągnij i upuść", które ułatwiają pracę nawet początkującym deweloperom.
  • Grafika i animacja. Oferuje zaawansowane narzędzia do tworzenia i manipulowania grafiką 3D i 2D. Zapewnia wsparcie dla różnych technik renderowania, oświetlenia, cieniowania i animacji pozwala na tworzenie realistycznych i atrakcyjnych wizualizacji.
  • Fizyka. Unity zawiera zintegrowany silnik fizyki, który umożliwia symulowanie realistycznych interakcji fizycznych w środowisku gry.
  • Rozszerzenia i aktywa. Unity Asset Store oferuje tysiące gotowych do użycia zasobów, takich jak modele, tekstury, skrypty i więcej, co może znacząco przyspieszyć proces tworzenia gier.

Silnik Unity jest wykorzystywany nie tylko w branży gier, ale także w takich dziedzinach jak edukacja, architektura, inżynieria i medycyna, gdzie technologia 3D w czasie rzeczywistym może mieć różnorodne zastosowania.

Dostępna jest zarówno bezpłatna wersja Unity dla hobbystów i małych przedsiębiorstw, jak i płatne wersje z dodatkowymi funkcjami i wsparciem dla większych organizacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200