Udane próby uruchomienia VoLTE w Korei i USA

Na początku sierpnia 2012 roku dwóch operatorów w Korei Południowej oraz jeden w Stanach Zjednoczonych uruchomili w swoich sieciach usługi VoLTE. Wcześniej sieci LTE były wykorzystywane tylko do transmisji danych, a do świadczenia usług głosowych były używane sieci 2G i 3G.

Usługi VoLTE uruchomiono z pomocą produktów i usług firmy Ericsson. W ramach VoLTE firma oferuje rozwiązania IMS, w tym MTAS (Multimedia Telephony Application Server), Evolved Packet Core (EPC), LTE Radio Access Network, OSS oraz usługi. Z myślą o połączeniach VoLTE ze starszymi sieciami do oferty włączono także obsługę GSM/WCDMA RAN, Mobile Softswitch Solution, podstawowe usługi CDMA a także rozwiązanie Ericsson RCS (Rich Communication Suite).

Technologia VoLTE umożliwi klientom wykonywanie połączeń głosowych klasy operatorskiej w jakości HD i połączeń wideo oraz korzystanie z nowych, zaawansowanych usług telekomunikacyjnych za pomocą smartfonów LTE. Pozwoli to operatorom oferować bogatą gamę globalnie zestandaryzowanych usług wysokiej jakości klasy operatorskiej w połączeniu z usługami szybkiej mobilnej komunikacji szerokopasmowej. Johan Wibergh - szef działu sieci firmy Ericsson, spodziewa się w przyszłym roku szybkiego rozwoju rynku VoLTE.

Zobacz również:

  • VoLTE w praktyce - czy warto korzystać z tej technologii?
  • Lenovo i Motorola z zakazem sprzedaży w Niemczech

Usługi te wykorzystują zwykły numer telefonu komórkowego (MSISDN, czyli Mobile Subscriber Integrated Services Digital Network), a VoLTE wprowadza telefonię operatora do szerokopasmowej mobilnej sieci IP, która gwarantuje zgodność operacyjną na całym świecie, odpowiednią jakość usług (QoS), roaming i bezproblemowe korzystanie z dowolnego urządzenia mobilnego i dowolnej technologii dostępu. VoLTE umożliwia użytkownikom smartfonów LTE jednoczesne korzystanie z usług przesyłania głosu i danych w sieciach LTE. Technologia VoLTE charakteryzuje się także większą efektywnością spektralną w porównaniu z przesyłaniem głosu w sieciach 2G lub 3G, co pozwala lepiej wykorzystywać zasoby radiowe w mobilnej komunikacji szerokopasmowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200