Uaktualnienie: Odwołano zarząd Optimusa

Według nieoficjalnych informacji powodem odwołania było sprzeciwienie się przez Dariusza Dąbskiego i Leszka Kusala, wiceprezesa Optimusa, podpisaniu umowy z ITI Holdings. Jednym z jej punktów ma być przekazanie z Optimusa do Onet.pl ponad 50 mln zł gotówką. Ich zdaniem byłoby to działanie na szkodę firmy.

BRE Bank SA, który - wraz ze Zbigniewem Jakubasem - ma prawie 70% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, wymienił prawie cały zarząd Optimus SA. Odwołani zostali Dariusz Dąbski, prezes zarządu i Leszek Kusal, wiceprezes firmy. W zarządzie zostanie jedynie Jerzy Thieme, wiceprezes ds. finansowych.

Do pełnienia obowiązków prezesa oddelegowany został Jacek Krawczyk, dotychczasowy przewodniczący Rady Nadzorczej, powołany przez BRE Bank. Nowym wiceprezesem zostanie Julian Kutrzeba, prezes Optimus doctor Q.

Zobacz również:

  • Po pandemii liderzy firm stawiają na odporność ich biznesów

<B>Problem z zarządem</B>

Według nieoficjalnych informacji, powodem zmian w zarządzie Optimusa jest jeden z punktów umowy dotyczącej sprzedaży przez BRE Bank SA akcji Optimusa ITI Holdings SA. Zgodnie z nim Optimus ma przekazać na rzecz Onet.pl ponad 50 mln zł. Fundusze te miałyby zostać przeznaczone na finansowanie działalności portalu. Optimus nie ma jednak obiecanych przez BRE Bank ITI pieniędzy. Obecny zarząd uważa zaś, że podpisanie umowy w obecnym kształcie byłoby działaniem na szkodę spółki.

Tymczasem przedstawicielom BRE Bank zależy na jak najszybszym zawarciu ostatecznej umowy z ITI. Dlatego też, mając pełną kontrolę nad spółką, odwołali obecny zarząd i powołali własny, który podpisze umowę w obecnym kształcie.

Przypomnijmy, w ramach umowy ITI zamierza wydzielić z Optimusa portal Onet.pl. Tylko nim firma ta jest zainteresowana. Pozostała część nowosądeckiej spółki - Optimus Technologie - ma powstać po wydzieleniu z Optimusa portalu. Stanie się to jednak nie wcześniej niż na jesieni br. Wcześniej (najpóźniej do 17 kwietnia) ma zostać zawarta umowa sprzedaży Onet.pl ITI Holdings.

Oficjalnym powodem odwołania, jaki podają przedstawiciele BRE Banku, mają być natomiast słabe wyniki firmy - informuje Puls Biznesu.

<B>Powrót prezesa</B>

Dariusz Dąbski może wrócić do firmy i zostać prezesem Optimus Technologie, jeśli uda mu się znaleźć inwestora strategicznego dla tej spółki. Pod takim warunkiem przedstawiciele BRE Bank zgodzą się na jego powrót. Według osób zbliżonych do nowosądeckiej spółki, z inwestycji w Optimus Technologie wycofał się jednak Gateway. O rozmowach prowadzonych pomiędzy Optimusem i amerykańskim producentem sprzętu komputerowego pisaliśmy w CW 47/2000.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200