UE stawia kolejne zarzuty firmie Google

Po trwającym rok śledztwie, Komisja Europejska wydaje się gotowa do oskarżenia Google o nadużywanie dominującej pozycji tej firmy na rynku systemów operacyjnych dla smartfonów czyli Android OS.

Jak informuje Financial Times, zarzuty w stosunku do Google zostaną formalnie ogłoszone najprawdopodobniej już w środę 20 kwietnia.

Komisja Europejska rozpoczęła śledztwo w sprawie systemu Google Android 15 kwietnia 2015 roku czyli w dniu, gdy niezależnie ogłoszono formalne zarzuty w stosunku do Google dotyczące niezgodnego z prawem antymonopolowym faworyzowania własnych usług wyszukiwania ofert w handlu internetowym.

Zobacz również:

  • 13 niebezpiecznych aplikacji na Androida trafiło do Sklepu Play
  • Europa stawia na sztuczną inteligencję
  • Komisja Europejska otworzyła konsultacje społeczne ws. metawersum

W oparciu o materiały dostarczone przez prawników dwóch europejskich firm, które zdecydowały się na wysunięcie oskarżeń w stosunku do Google, ale również własne analizy rynku, Komisja Europejska pracowała nad zweryfikowaniem tego czy Google utrudnia i przeszkadza w rozwoju alternatywnych usług mapowania, wyszukiwania i udostępniania aplikacji w sklepach internetowych wymagając od producentów sprzętu korzystających z systemu Android wyłącznej preinstalacji oferowanych przez tą firmę aplikacji i usług.

Według Financial Times, wszystko wskazuje, że dochodzenie to zostało zakończone, bo Komisja w piątek 15 kwietnia przesłała dokumenty w tej sprawie do prawników reprezentujących firmy kierujące oskarżenia. Na ewentualne uwagi i komentarze zostawiono im bardzo krótki 24-godzinny czas, co świadczy, że formalne oskarżenie (określane jako statement of objections) jest już gotowe.

Powołując się na anonimowe źródła zbliżone do Komisji Europejskiej, dziennikarze Financial Times twierdzą, że Margrethe Vestager, kierująca działem antymonopolowym KE (EU Competition Commissioner) może publicznie ogłosić formalne zarzuty w stosunku do Google już w tym tygodniu.

Nie jest to pierwsze i jedyne oskarżenie wysuwane w stosunku do Google, a związane z systemem Android.

We wrześniu 2015 roku rosyjski urząd antymonopolowy ogłosił wyrok uznający, że firma złamała obowiązujące w tym kraju prawo wymagając od producentów smartfonów wprowadzanych na lokalny rynek instalacji opracowanego przez Google oprogramowania sklepu z aplikacjami, narzędzi do wyszukiwania itp. utrudniając w ten sposób możliwość instalacji produktów konkurencyjnych.

Podobne dochodzenie prowadzą również instytucje amerykańskie FTC (Federal Trade Commission) oraz DOJ (Department Of Justice).

Według najnowszych raportów StatCounter, system Android ma obecnie ponad 60% udział na europejskim rynku urządzeń mobilnych.

Jeśli Google zostanie skazany za niezgodne z prawem wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku to firmie grozi kara sięgająca 10% wartości jej całkowitych obrotów, które w 2015 roku wyniosły 74,5 mld USD.

Aktualizacja: 22 kwietnia 2016 00:34

Komisja Europejska formalnie zaprezentowała zarzuty przeciwko Google oskarżając tą firmę o niezgodne z europejskim prawem wykorzystywanie monopolistycznej pozycji. Tym razem oskarżenia dotyczą zmuszania producentów smartfonów pracujących pod kontrolą Android do instalowania w nich wyszukiwarki Google i przeglądarki Chrome co jest warunkiem niezbędnym do uzyskania licencji na korzystanie z innych aplikacji i usług oferowanych przez Google.

Dodatkowy zarzut dotyczy działań zapobiegających instalacji firmowych, zmodyfikowanych przez producentów sprzętu wersji Android oraz oferowania finansowych zachęt jeśli producenci lub operatorzy telekomunikacyjni zdecydują się na preinstalację Google Search we wprowadzanych na rynek urządzeniach.

Według przedstawicieli KE, kontrakty proponowane przez Google innym firmom zawierają niedozwoloną klauzulę mówiącą, że licencjonowanie Play Store w urządzeniach Android jest możliwe tylko pod warunkiem preinstalacji wyszukiwarki Google i to jako narzędzia domyślnego.

Margrethe Vestager, Komisarz ds. konkurencji powiedziała, że przed zatwierdzeniem stawianych Google zarzutów, Komisja dokładnie przejrzała i przeanalizowała treść umów jakie firma zawierała z operatorami i producentami smartfonów, którzy chcieli wykorzystać system operacyjny Android.

“Niepokoi nas to, że wymuszanie preinstalacji określonego zestawu aplikacji i narzędzi może spowodować zablokowanie przez Google jednego z głównych kanałów, który umożliwia dotarcie nowego oprogramowania do użytkowników” powiedziała Margrethe Vestager.

“Inne wyszukiwarki, przeglądarki i mobilne systemy operacyjne nie są w stanie konkurować w oparciu o oferowane zalety i funkcje, a są sztucznie eliminowane z rynku. Tak nie powinno być. Jest to jednym z moich priorytetów, by zapewnić europejskim konsumentom możliwość szerokiego wyboru innowacyjnych produktów, platform mobilnych i usług” zapewniła Margrethe Vestager.

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w UE, przygotowany na piśmie dokument precyzujący zarzuty, określany jako statement of objections, jest niezbędny w każdym procesie antymonopolowym. Precyzuje on stawiane firmie zarzuty i pozwala na obronę przed oskarżeniami. Dopiero po rozważeniu wszystkich argumentów przedstawionych przez prawników Google, Komisja podejmuje ostateczną decyzję w sprawie nałożenia lub nie kary.

“Android ułatwił zbudowanie liczącego się na rynku i stabilnego ekosystemu opartego na oprogramowaniu open-source oraz otwartych innowacjach. Google będzie współpracował z Komisją i postara się wyjaśnić, że system Android przynosi korzyści zarówno konsumentom, jak i firmom konkurującym z Google” w swoim pierwszym komentarzu powiedział Kent Walker, główny prawnik Google.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200