Tygrysy, pingwiny i rogacze

Tiger, czyli nowy Mac OS X, ostrzy sobie zęby na rynek systemów desktop. Miejsce przy biurku próbuje zagrzać także Linux. Dużo hałasu, a tymczasem ''okna'' ani drgną.

Tiger, czyli nowy Mac OS X, ostrzy sobie zęby na rynek systemów desktop. Miejsce przy biurku próbuje zagrzać także Linux. Dużo hałasu, a tymczasem ''okna'' ani drgną.

"Tiger to najbardziej nowoczesny system operacyjny na świecie. Zmieni sposób, w jaki wykorzystywany jest komputer" - przekonują specjaliści od marketingu Apple. Tiger, czyli Mac OS X 10.4, to podobno system operacyjny nowej generacji. Zawiera ponad 200 nowości w porównaniu z poprzednią wersją. Pośród najciekawszych należy wymienić wbudowaną w system technologię desktop search oraz usprawnienia dokonane w przeglądarce internetowej Safari. W sklepie internetowym Apple Store tę "rewolucję" można było zamówić jeszcze przed premierą. Nie wiadomo jednak jak dużo osób się na to zdecydowało. Koszt pojedynczej licencji wynosi 129 USD. Za niewiele więcej (199 USD) można nabyć licencję dla całej rodziny (maksymalnie 5 kopii). Tiger może zostać zainstalowany na komputerze wyposażonym w minimum 256 MB pamięci operacyjnej oraz procesor PowerPC G3 lub nowszy.

Wyszukiwanie nowinek

Tygrysy, pingwiny i rogacze

MAC OS X 10.4 - SPOTLIGHT, QUICK TIME 7, SAFARI Z OBSŁUGĄ RSS I 200 INNYCH NOWOŚCI

Pośród nowości chyba największe zaciekawienie entuzjastów komputerów Apple budzi technologia przeszukiwania lokalnych zasobów komputera, który w Mac OS X 10.4 pojawia się pod nazwą Spotlight. Tak jak samodzielne programy do przeszukiwania zasobów komputera, Spotlight pozwala użytkownikom na wyszukiwanie poczty elektronicznej, kontaktów, kalendarzy, a także wielu typów plików skojarzonych z różnymi aplikacjami. Proces wyszukiwania dotyczy nie tylko nazw plików, ale także wszystkich ważniejszych metadanych (autor, format itd.) oraz oczywiście samej treści.

Wyszukiwanie osób w Spotlight umożliwia nie tylko wyświetlanie informacji teleadresowych, ale także dokumentów, których są autorami, zdjęć, które zostały przez nie przesłane pocztą, czy wiadomości wysłanych przez nie lub adresowane do nich. Wyniki pracy Spotlight wyświetlane są dynamicznie w trakcie wpisywania kolejnych liter słowa-kryterium i zmieniają się wraz z pojawianiem się nowych plików na dysku. Wyniki wyszukiwania można zapisać i wracać do nich, otrzymując w oknie aktualny wynik.

Dzięki wykorzystaniu Spotlight z pocztą elektroniczną, można tworzyć "inteligentne skrzynki pocztowe", które wypełniają się wyłącznie listami spełniającymi określone, ustalone wcześniej kryteria. Funkcje te znają użytkownicy Outlook 2003 pod nazwą folderów wirtualnych.

Sprawy na tapecie

Ciekawą nowością jest "tablica rozdzielcza" (dashboard) ułatwiająca korzystanie z przydatnych "miniaplikacji". Steve Jobs, jeszcze przed premierą Tigera, prezentował m.in. konwerter walut, narzędzie do śledzenia aukcji na eBay oraz aplikację pozwalającą zapoznać się z aktualną pogodą w ulubionych miejscach. Dostępnych jest jednak również mnóstwo innych aplikacji, takich jak proste gry, zegary wyświetlające czas w różnych miejscach świata, książki adresowe czy słowniki.

Tygrysy, pingwiny i rogacze

POD WZGLĘDEM WYGODY PRACY LINUX NIE MA KOMPLEKSÓW WOBEC WINDOWS I MAC OS

Wraz z nową wersją systemu debiutuje udoskonalona wersja przeglądarki WWW Safari. Tym razem wzbogacono ją o śledzenie wątków RSS. Podobnie jak w przypadku Firefoxa, choć nie identycznie w sensie graficznym, na stronach je zawierających odnośniki do wątków Safari wyświetla przycisk z rozwijaną listą zawierającą najnowsze wątki. Funkcja jest kompatybilna z RSS 0.9, 1.0, 2.0 oraz standardem Atom. Inną nowością jest wbudowany w przeglądarkę silnik PDF, dzięki czemu może je ona wydajnie wyświetlać.

Jedną z nowości Mac OS X 10.4 jest oprogramowanie Xgrid 1.0, będące implementacją standardu MPI. Oprogramowanie pozwala stworzyć ad hoc klaster obliczeniowy, pozwalający np. przyspieszyć obróbkę filmu wideo. Darmowa wersja pozwala zbudować klaster składający się z co najwyżej 3 komputerów.

Prawdziwym hitem Mac OS X 10.4 jest jednak technologia Quick Time 7, będąca implementacją standardu H.264 i wydajnej kompresji obrazu MPEG-4.

Migracja jak upgrade

Pomimo licznych udoskonaleń, wysokiego poziomu "kultowości", Tiger, podobnie jak Linux, nie jest postrzegany jako realne zagrożenie dla niepodzielnej dominacji Windows na biurkach. Choć oba systemy są gotowe na opanowanie domowych, a zwłaszcza firmowych komputerów PC, to jednak nie są na nie gotowe przedsiębiorstwa. W przypadku większości firm trudno znaleźć argumenty, które przemawiałyby za pozbyciem się z biurek pracowników Windows, pomimo tego, że Linux jest stabilny, bezpieczny i ma duże możliwości, podobnie zresztą jak Mac OS X.

Jaka jest przyczyna? "Ludzie!" - odpowiada Chris Gulker, menedżer odpowiedzialny za produkty Acrobat w Adobe, który jest bliskim partnerem Apple. Trudno się nie zgodzić. Większość informatyków i użytkowników została przeszkolona na platformie Windows. Nagła migracja bez wystarczających zasobów informatyków biegłych w obsłudze nowego systemu powodowałaby znaczący wzrost kosztów zarządzania i wsparcia. Przedsiębiorstwa trzymają się więc tego, czym dysponują i na czym się znają. "Microsoft może nie jest najwspanialszym partnerem biznesowym, ale, cóż, sprawdza się" - przekonuje Chris Gulker.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200