Tiobe zwraca uwagę na rosnącą popularność języka programowania Zig

Język programowania ogólnego przeznaczenia noszący nazwę Zig wszedł do pierwszej pięćdziesiątki rankingu Tiobe. To fakt godny odnotowania, gdyż według specjalistów język Zig, który jest zgodny z językami C i C++, może dla nich stanowić w przyszłości doskonałą alternatywę i analitycy sądzą, że może odnieść duży sukces.

Język Zig pojawił się na początku kwietnia w kolejnej edycji rankingu Tiobe, zajmując z nim 46. miejsce z wynikiem 0,19%. Na uwagę zasługuje też fakt, że wspierany mocno przez Google język Carbon (który został stworzony z myślą o tym, że w pewnym momencie zastąpi język C++) uplasował się dopiero na odległej 168. pozycji.

Zig jest językiem, który oferuje deweloperom podobne funkcje co języki C i C++. Chodzi głównie o takie możliwości, jak zarządzanie pamięcią czy szereg innych funkcjonalności, które upodabniają go tych dwóch języków. Różni go jednak od nich to, że nie obsługuje przetwarzania wstępnego. Według Tiobe wejście języka Zig do pierwszej pięćdziesiątki nie gwarantuje mu jeszcze sukcesu, ale może to być pierwsza oznaka tego, że w kolejnych edycjach indeksu Tiobe będzie się on piąć w górę.

Zobacz również:

  • ChatGPT jako dedykowana aplikacja na komputery Mac
  • Powstał nowy język programowania zorientowany na API

Według Tiobe popyt na wysokowydajne języki zdolne do przetwarzania ogromnych ilości danych powoduje, że języki takie jak C, C++ i Rust, cieszą się ciągle wśród dewelopereów ogromnym wzięciem. Być może wkrótce dołączy do nich również język Zig. Warto przypomnieć iż indeks Tiobe klasyfikuje popularność języków na podstawie wyników podawanych przez wyszukiwarki, takie jak Google, Bing, Yahoo i YouTube.

A oto 10 najpopularniejszych języków zawartych w indeksie Tiobe w kwietniu 2023 roku: Python, z oceną 14,51%, C (14,41%), Jawa, 13,23%, C++ (12,96%), C (8,21%), Visual Basic (4,4%), JavaScript (2,1%), SQL (1,68%), PHP (1,36%) i Go (1,28%)

Z kolei konkurujący z Tiobe indeks Pypl (który ustala kolejność inaczej, bo na podstawie tego, jak często deweloperzy szukają w wyszukiwarkach samouczków językowych), podaje taką kolejność: Python, z udziałem 27,43%., Java (16,41%), JavaScript (9,57%), C (6,9%), C/C++ (6,65%), PHP (5,17%), R (4,22%), TypeScript (2,89%, Swift (2,31%) i Objective-C (2,09%)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200