Testy porównawcze kluczem do wyboru odpowiedniego serwera

Przeglądając wyniki generowane przez różne testy porównawcze można dokładnie określić, który serwer najlepiej się nadaje do obsługiwania konkretnych aplikacji.

Przeglądając wyniki generowane przez różne testy porównawcze można dokładnie określić, który serwer najlepiej się nadaje do obsługiwania konkretnych aplikacji.

Zanim zdecydujemy się na konkretny serwer, powinniśmy najpierw poznać jego możliwości i parametry techniczne. Szczególnie ważny jest ten parametr, który mówi o tym, jak wydajnie pracuje interesujący nas system. Aby obliczyć wydajność serwera, trzeba uruchomić odpowiednie testy. Ważne w tym wszystkim jest, aby testy wydajności były oparte na takich aplikacjach biznesowych, które będą w przyszłości uruchamiane na serwerach.

Właśnie dlatego wymyślono specjalne programy sprawdzające wydajność serwerów - są to testy porównawcze (benchmark). Porównawcze, bo porównują wydajności różnych systemów. Testowaniem serwerów zajmuje się wiele organizacji, a każda z nich używa do pomiaru wydajności komputerów różnych zestawów programów i różnych konfiguracji. I chociaż żaden test porównawczy nie jest w stanie zasymulować w stu procentach takich warunków pracy serwera, w jakich przyjdzie mu pracować w świecie rzeczywistym, to jednak informacje dostarczane przez takie testy są dla potencjalnego nabywcy serwera niezwykle cenne. Zaprezentowane dalej testy zostały już na dobre zaakceptowane przez większość producentów serwerów i użytkownicy mogą na ich podstawie dość precyzyjnie ocenić, czy konkretny model serwera nadaje się do obsługi używanych przez nich aplikacji.

Jeśli chodzi o organizacje testujące serwery i ich wydajność (oraz opracowujące testy porównawcze), to należy tu wymienić przede wszystkim: Transaction Processing Performance Council (TPC), Standard Performance Evaluation Corp. (SPEC) i Business Applications Performance Corp. (BAPco).

Jeśli ktoś z Państwa chciałby poznać inne organizacje zajmujące się tym zagadnieniem, może je znaleźć w Internecie pod adresem: www.intel.com/procs/perf/resources/benchmark.htm. Komputer wyświetli wtedy stronę opracowaną przez Intel, na której znajdziemy odnośniki do stron omawiających inne testy porównawcze (np. Ziff-Davis Benchmark Operation, WinTune* 98 i MadOnion.com*).

Transaction Processing Performance Council

Spróbujmy omówić pokrótce testy porównawcze opracowane przez TPC. Jest to organizacja niekomercyjna, która specjalizuje się w mierzeniu wydajności serwerów instalowanych w konkretnym środowisku pracy. Chodzi tu o serwery świadczące usługi aplikacjom wykorzystującym intensywnie bazy danych i obsługujące aplikacje biznesowe (w tym aplikacje przetwarzania transakcyjnego trybu online). TPC ma w swojej ofercie cztery testy porównawcze: TPC-C, TPC-R, TPC-H i TPC-W.

Jakie aplikacje, taki test porównawczy

Decyzja zapadała. Kupujemy nowy serwer. Ale jaki? Można się podeprzeć testami porównawczymi. I znowu dylemat. Jakim testom porównawczym zaufać? Wszystko zależy od tego, jakie aplikacje będą uruchamiane na serwerze. Jeśli będą to typowe aplikacje biznesowe (na przekład intensywne przetwarzanie transakcyjne trybu online), takie które obciążają mocno dyski twarde i wymieniają bez przerwy dane z siecią, należy przyjrzeć się uważnie informacjom podawanym przez test TPC-C. Jeśli na serwerze będą uruchamiane aplikacje inżynierskie (obciążające intensywnie procesor i wykorzystujące często kompilator), lepiej jest wziąć pod uwagę wyniki wygenerowane przez test porównawczy SPEC CPU2000.

Programy wchodzące w skład testu TPC-C generują dwie wartości: wydajność i współczynnik cena/wydajność. Poddawane testowi są serwery obsługujące wymagające aplikacje biznesowe. Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych testów porównawczych, a z informacjami generowanymi przez test TPC-C liczą się wszyscy producenci serwerów. Test TPC-C zastąpił TPC-A i ma w porównaniu ze swoim poprzednikiem wiele zalet: używa o wiele więcej programów przetwarzania transakcyjnego (chodzi o różne typy programów tego rodzaju) i symuluje pracę dużo większej liczby użytkowników generujących żądania przetwarzania transakcyjnego trybu online.

W skład testu TPC-C wchodzi cała gama programów, które symulują pracę aplikacji przetwarzających dane w czasie rzeczywistym.

Programy te symulują zadania, takie jak przyjmowanie zamówień, rejestrowanie i sprawdzanie ich poprawności, a następnie ich realizowanie (sprawdzanie stanu magazynu, realizowanie płatności i wykonywanie innych typowych zadań uruchamianych w takim środowisku pracy).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200