Testy porównawcze kluczem do wyboru odpowiedniego serwera

Testy TPC-R i TPC-H mierzą natomiast wydajność innego rodzaju aplikacji uruchamianych na serwerach, takich, które wspomagają proces podejmowania decyzji. Test TPC-W mierzy z kolei wydajność serwerów webowych i symuluje zadania uruchamiane podczas realizowania transakcji biznesowych z wykorzystaniem Internetu.

Najnowsze wyniki wygenerowane przez test TPC-C udostępnia strona www.tpc.org/bench.results.html. Klikając na tej stronie na odpowiedni łącznik, można pobrać listę zawierającą informacje dotyczące wydajności ponad 200 serwerów, w tym takich systemów jak Compaq ProLiant 8500-X550-96P, Dell PowerEdge 6350, HP 9000 Model V2500 i IBM Netfinity 8500R.

Standard Performance Evaluation Corp.

Przejdźmy teraz do testów zaprojektowanych przez Standard Performance Evaluation Corp. (SPEC). Można tu wymienić następujące testy porównawcze, mierzące wydajność serwerów w określonych warunkach pracy i w określonych środowiskach:

  1. Test porównawczy SPEC CPU2000. W czerwcu 2000 r. SPEC zdecydował się wycofać test SPEC CPU95, zamieniając go na SPEC CPU2000 (który został wprowadzony do użytku w grudniu 1999 r.). Test SPEC CPU2000 mierzy wydajność serwerów różnych typów i różnych platform. Mierzy przede wszystkim wydajność elementów systemu, takich jak procesor, pamięć i kompilator. SPEC CPU2000 obejmuje swym działaniem 18 platform sprzętowych oferowanych przez siedmiu czołowych producentów. Mogą to być serwery pracujące pod trzynastoma różnymi systemami operacyjnymi: pod ośmioma wersjami systemu Unix, trzema wersjami systemu Linux i dwiema systemu Windows NT.

    Aktualne wyniki testu SPEC CPU2000 można znaleźć na stronie www.spec.org/cpu2000/results, szczegółowe zaś informacje omawiające ten test zostały umieszczone na stronie www.spec.org/ cpu2000/papers/COMPUTER_200007-abstract.JLH.html..

    Test porównawczy SPEC CPU2000 składa się z dwóch części: CFP2000 i CINT2000. Litera C (od słowa Component) oznacza, że są to programy testujące określone elementy komputera, a nie cały system, tak jak to robią niektóre testy porównawcze oferowane przez inne organizacje.

    Program CFP2000 mierzy wydajność komputerów wykonujących obliczenia na liczbach zmiennoprzecinkowych, a CINT2000 na liczbach stałoprzecinkowych. Każdy z tych programów mierzy i oblicza następujące wielkości: program CINT2000 - wielkości SPECint2000, SPECint_base2000, SPECint_rate2000 i SPECint_rate_base200; program CFP2000 - wielkości SPECfp2000, SPECfp_base2000, SPECfp_rate2000 i SPECfp_rate_base2000.

  2. Testy porównawcze SPECjbb2000 i SPECjvm98. Producenci serwerów zaczęli ich używać dopiero w tym roku. Test jbb (Java Business Benchmark) jest pierwszym testem porównawczym opracowanym przez SPEC, mierzącym wydajność serwletów (programów Java uruchamianych na serwerze).
  3. Test porównawczy SPECjbb2000 symuluje operacje wykonywane w obszarze warstwy pośredniej, która sprzęga serwer z zapleczem dostarczającym mu niezbędnych informacji (chodzi tu o bazy danych), lub z klientami. Wydajność oprogramowania Java operującego po stronie klienta mierzy test porównawczy SPECjvm98.
  4. Testy porównawcze SPECapc i SPECglperf. Są to testy wydajności komputerów, obsługujących wymagające aplikacje graficzne, takie jak 3D Studio MAX lub SolidDesigner.
  5. Test porównawczy SPEC HPC96. Jest to test napisany z myślą o wysokowydajnych serwerach, takich jak Dell PowerEdge 6100/200 lub Sun Ultra Enterprise 4000. Są to systemy, na których użytkownicy uruchamiają aplikacje wymagające bardzo pojemnych pamięci i dużych mocy obliczeniowych, eksploatowane przez duże przedsiębiorstwa.
  6. Test porównawczy SPEC SFS97. Wyrażenie SFS to pierwsze litery słów System File Server. Test ten jest używany do mierzenia wydajności urządzeń znanych pod nazwą NAS (Network Attached Storage). Są to pamięci masowe dołączane bezpośrednio do sieci komputerowej (a nie do serwera). SPEC SFS97 mierzy wydajność różnych protokołów sieciowych używanych w sieciach komputerowych, w tym protokołów: NFS (Network File System), TCP (Transmission Control Protocol) czy UDP (Universal Datagram Protocol). Test nie mierzy (przynajmniej na razie) wydajności takich protokołów jak CIFS (Common Internet File System używany w systemach Windows NT/2000) i NSS (Novell Storage Services używany w systemie NetWare).
  7. Test porównawczy SPECweb99. Jest to następca testu SPECweb96. Jak sama nazwa wskazuje, test mierzy wydajność komputerów pełniących rolę serwera webowego. Mówiąc najprościej, test określa liczbę użytkowników, którzy mogą być jednocześnie obsługiwani przez serwer, oraz szybkość pracy zadań, które są uruchamiane w takim środowisku pracy (cookies, dostęp do plików, wymiana plików itp.). SPECweb99 mierzy wydajność serwerów pracujących pod systemem operacyjnym Windows NT, Unix lub Linux.

    SPEC pracuje już nad kolejnym testem porównawczym, który będzie się nazywać SPEC MAIL2000.


TOP 200