Test serwerów (XXVIII): ProLiant 8500 - łatwość obsługi i wydajność

Serwer ProLiant 8500 (Compaq) to dość drogi produkt (jest to system najwyżej klasy, przeznaczony dla dużych przedsiębiorstw), lecz użytkownik dostaje do ręki doskonale zaprojektowany ośmioprocesorowy komputer, pracujący najwydajniej z testowanych do tej pory serwerów.

Serwer ProLiant 8500 (Compaq) to dość drogi produkt (jest to system najwyżej klasy, przeznaczony dla dużych przedsiębiorstw), lecz użytkownik dostaje do ręki doskonale zaprojektowany ośmioprocesorowy komputer, pracujący najwydajniej z testowanych do tej pory serwerów.

Test serwerów (XXVIII): ProLiant 8500 - łatwość obsługi i wydajność

ProLiant 8500 jest umieszczony w obudowie panelowej o wysokości 7U (31 cm)

Ale wydajność to tylko jedna z wielu zalet tego produktu. Łatwość obsługi to kolejny ważny atut serwera. Użytkownik może się z łatwością dostać do każdego elementu tego komputera, co można docenić wtedy, gdy należy wymienić jakąś część na inną lub rozbudować serwer.

Jak na tak potężny serwer ProLiant 8500 nie jest duży - ma wysokość 7 U (czyli ok. 31 cm). Produkt jest wyposażony w chipset Profusion (Intel) - kiedy ProLiant 8500 pojawił się w ofercie firmy Compaq (sierpień 1999), był to pierwszy komputer, którego architekturę oparto na tym układzie. Od tego momentu chipset Profusion udowodnił, że nie ma sobie równych, jeśli chodzi o systemy klasy SMP (symetryczne przetwarzanie wieloprocesorowe).

Testowany serwer ProLiant 8500 był wyposażony w 4 GB pamięci RAM i osiem procesorów Pentium III Xeon 700 MHz (każdy z pamięcią podręczną 2 MB). Serwer został dostarczony razem ze stacją pamięci masowej Compaq RAID Array 4100, w której Compaq zainstalował 8 dysków twardych.

Wydajność serwera mierzyły te same programy porównawcze, których użyto kilka miesięcy temu do testowania ośmioprocesorowego serwera Dell PowerEdge 8450. Produkt firmy Compaq uzyskał lepsze wyniki (chodzi o wydajność), ponieważ był wyposażony w szybsze procesory (ProLiant 8500 - 700 MHz, a Dell - 550 MHz) i w większą pamięć RAM (ProLiant 8500 - 4 GB, a Dell - 2 GB). ProLiant 8500 spisywał się wręcz rewelacyjnie, uzyskując we wszystkich testach wydajności maksymalną notę (10 punktów), pracując po uruchomieniu testów Internetowych i testów mierzących wydajność bazy danych o ok. 30 proc. wydajniej niż PowerEdge 8450. Trzeba wspomnieć, że Dell ma już w swojej ofercie serwer PowerEdge 8450 oparty na procesorach 700 MHz, ale produkt ten nie był jeszcze testowany.

Po uruchomieniu testu SQL (platforma Windows 2000) PowerEdge 8450 uzyskał wynik 2,19 transakcji na sekundę. ProLiant 8500 jest zdolny obsłużyć 2,79 transakcji na sekundę - czyli o 27 proc. więcej. Podobne wyniki uzyskano po uruchomieniu testu SQL na serwerach obsługiwanych przez system operacyjny Windows NT 4.0.

Testy webowe (platforma NT) też pokazały, że serwer Compaq pracuje wydajniej niż Power-Edge (ProLiant 8500 przetwarza 80,71 transakcji na sekundę, a serwer Della 63,31). Te same testy uruchomione na serwerach pracujących pod systemem operacyjnym Win 2000 wykazały, że ProLiant 8500 przetwarza 96,16 transakcji na sekundę, a PowerEdge 8540 - 73,41.

Jeśli chodzi o wyposażenie i elastyczność, ProLiant 8500 dysponuje czterema kieszeniami na dyski twarde (wymiana na gorąco) i jedenastoma 64-bitowymi gniazdami PCI (33 MHz; wymiana na gorąco), przy czym dwa gniazda obsługują karty rozszerzeń 66 MHz.

ProLiant 8500 to wysokowydajny serwer, w którym można zainstalować do ośmiu układów CPU (procesory Intel Pentium III), przystosowany do instalowania w szafie. W połączeniu ze stacją pamięci masowej RAID Array 4000 lub Array 4100 jest to potężny system obliczeniowy, nadający się do zastosowań, takich jak: aplikacje ERP, bazy danych SQL, serwery pocztowe, witryny webowe czy aplikacje gromadzące i przetwarzające informacje biznesowe.

Tak jak w przypadku innych serwerów (oferowanych przez Compaq) ProLiant 8500 obsługuje wszystkie liczące się platformy zarządzania, w tym Tivoli, OpenView (Hewlett-Packard) i Unicenter (Computer Associates). Compaq oferuje też własne rozwiązanie, którego można użyć do zarządzania serwerem - pakiet Compaq Insight Manager. Razem z serwerem użytkownik dostaje do ręki dwa dyski CD, które ułatwiają zadanie instalowania w pamięci serwera systemu operacyjnego i innego niezbędnego oprogramowania. Pierwszy dysk CD zawiera narzędzie noszące nazwę Smart Start (automatyczne instalowanie oprogramowania); na drugim dysku znajdują się programy używane do zarządzania serwerem.

Test serwerów (XXVIII): ProLiant 8500 - łatwość obsługi i wydajność
ProLiant 8500 jest wyjątkowo łatwy w obsłudze. Komputer ma budowę modułową i można go łatwo rozebrać, a umieszczone z przodu diody LED wyświetlają aktualny stan poszczególnym elementów systemu, co ułatwia zadanie zlokalizowania uszkodzonej części. Z przodu serwera znajdują się dwa zestawy zatrzasków - po odpięciu jednej pary zatrzasków można wyjąć moduł zawierający procesory i pamięci RAM, a po odpięciu drugiej pary można wyjąć moduł zawierającą cztery kieszenie na napędy.

Górną część serwera można wysunąć na płozach do przodu, uzyskując dostęp do gniazd PCI i wentylatorów. Całą klatkę I/O, zawierającą wymienione powyżej elementy, można też wyjąć z całego chassis od tyłu serwera. Serwer został tak zaprojektowany, że w razie potrzeby można się bez większych kłopotów dostać do każdego elementu systemu. Stąd tak wysoka nota w kategorii oceny "łatwość obsługi".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200