Test serwera IBM eServer xSeries x440

Architektura pamięci zawiera też wiele innych zaawansowanych rozwiązań. Serwer x440 może korygować błędy pamięci RAM występujące w obszarze wielu bitów, wykorzystując technologię znaną pod nazwą Chip-Kill. Kolejne rozwiązania to nadmiarowa pamięć nosząca nazwę Memory ProteXion i takie skonfigurowanie pamięci RAM, aby serwer dysponował lustrzaną pamięcią RAM (użytkownik instaluje wtedy na module rozszerzenia SMP dwa banki pamięci - jeden podstawowy, a drugi - zapasowy bank lustrzany). Jeśli w obszarze banku podstawowego wystąpi jakiś błąd, do akcji wchodzi automatycznie bank zapasowy. Szkoda tylko, że w serwerze x440 nie można wymieniać pamięci w trybie "na gorąco". IBM informuje jednak, że pracuje już nad takim rozwiązaniem.

Serwer x440 można podzielić na partycje, tworząc niezależne systemy, z których można następnie zbudować klaster. W konfiguracji takiej dostępność systemu obliczeniowego wzrasta, a wydajność nie ulega zmianie. Po zintegrowaniu dwóch serwerów x440 (każdy dysponujący ośmioma procesorami) użytkownik może na przykład podzielić taki system (partycjonowanie) na trzy sposoby: na cztery niezależne czteroprocesorowe serwery, na dwa niezależne ośmioprocesorowe lub skonfigurować po prostu jeden silny szesnastoprocesorowy.

BIOS serwera potrafi wykryć źle pracujący procesor i wykluczyć go z systemu, dzięki czemu nie dochodzi do niepotrzebnych przestojów serwera. Ponieważ procesorów nie można wymieniać "na gorąco", wymiana uszkodzonego układu CPU wymaga wyłączenia serwera z eksploatacji.

Oprócz obsługi takich opcji jak gniazda PCI-X obsługujące wymianę kart "na gorąco" i lustrzana pamięć RAM serwer x440 oferuje szereg standardowych rozwiązań zwiększających dostępność systemu: dyski twarde wymieniane "na gorąco", nadmiarowe zasilacze (z równoważeniem obciążeń i z oddzielnymi kablami do każdego zasilacza).

Budowa serwera

Chassis serwera ma wysokość 4U i zawiera dwie jednocalowe kieszenie na dyski twarde i dwa gniazda Ultrabay 2000 (napęd dyskietek i stacja CD). Gniazda Ultrabay 2000 zostały pierwotnie zaprojektowane przez IBM dla notebooków linii ThinkPad. Dwa zasilacze znajdują się we frontowym panelu chassis, co ułatwia ich wymianę. Normalnie zasilacze są umieszczane w takich serwerach (montowanych w szafie) z tyłu chassis.

Panel Light Path Diagnostics znajduje się z przodu chassis. Można go wyciągnąć i obejrzeć stan diod LED oraz stwierdzić, gdzie wystąpiła awaria (wentylator, procesor, zasilacz lub pamięć RAM).

Z tyłu chassis umieszczono dwa złącza zasilania. Każde jest podłączone do jednego z dwóch zasilaczy znajdujących się z przodu serwera. Wbudowany w serwer interfejs Ethernet 10/100/1000Base-T (BroadCom) producent umieścił w tylnym panelu chassis.

W tylnym panelu znajdują się też specjalne połączenia służące rozszerzeniu systemu. Na każdym module SMP znajdziemy trzy konektory. Jeśli w serwerze trzeba zainstalować więcej niż cztery procesory, dwa konektory są używane do połączenia ze sobą wewnątrz jednego chassis dwóch modułów SMP. Połączenie takie można zrealizować za pomocą jednego kabla, ale drugi konektor jest używany w przypadku zastosowania konfiguracji zwiększającej odporność serwera na błędy.

Jeśli w serwerze trzeba zainstalować więcej niż osiem procesorów, inny konektor wbudowany w każdy moduł SMP służy do połączenia tego modułu z modułem SMP znajdującym się w innym chassis.

Dwa inne konektory umieszczono blisko gniazd PCI. Służą one do podłączenia dodatkowego zewnętrznego chassis z gniazdami PCI-X. Dodatkowe chassis ma 12 takich gniazd.

Na górze chassis producent umieścił dwa duże systemowe wentylatory. Można je wymieniać nie używając żadnego narzędzia i nie otwierając pokrywy chassis. Po zdjęciu z chassis górnej pokrywy użytkownik uzyskuje dostęp do sześciu gniazd PCI-X, do dwóch gniazd PCI, do wentylatorów dysków twardych i do modułów rozszerzeń SMP.

Dwa moduły SMP znajdują się po prawej stronie chassis. Duże radiatory chłodzące układy CPU przy demontażu wymagają użycia narzędzi. Procesory są instalowane w wielopinowych gniazdach, a ich wyjmowanie jest proste - wystarczy pociągnąć specjalną dźwignię. Wymiana procesora wymaga jednak pewnego wysiłku (ze względu na radiator).


TOP 200