Test serwera IBM eServer xSeries x440

Skalowalność bliska ideału...

Skalowalność bliska ideału...

Test serwera IBM eServer xSeries x440
Nowy serwer IBM eServer xSeries x440 oferuje bogaty zestaw opcji i jest gotowy do użytku w kilka minut po zainstalowaniu w szafie. Serwer został wprowadzony do oferty IBM w kwietniu tego roku. Przyglądając się temu produktowi widać wyraźnie, że IBM uczynił wiele, jeśli chodzi o możliwość skalowania. W jednym chassis mającym wysokość 4U (do zamontowania w szafie) użytkownik może upakować osiem procesorów i następnie połączyć ze sobą dwa chassis, tak aby zbudować silny, 16-procesorowy serwer. Możliwość skalowania liczby procesorów poza chassis jest nową jakością, dzięki czemu można elastycznie zwiększać moc jednostki obliczeniowej. Właśnie dlatego serwer ten zasługuje na miano produktu najwyższej klasy.

Procesory są umieszczone w module rozszerzenia SMP (symmetric multiprocessing), a jeden moduł może zawierać cztery procesory Intel Xeon MP (multiprocessing) lub dwa Intel Xeon DP (dual processing). W chassis eServer xSeries x440 można zainstalować dwa moduły rozszerzenia SMP, tak iż serwer można zapełnić czterema procesorami Intel Xeon DP lub ośmioma Intel Xeon MP. Moduły rozszerzenia SMP są wspólne dla obsługiwanych procesorów, dlatego przejście z procesorów Intel Xeon DP na procesory Intel Xeon MP jest bardzo proste - wystarczy w miejsce starych zainstalować nowe procesory i serwer jest gotowy do pracy. Testowany serwer był wyposażony w dwa moduły rozszerzenia SMP, każdy dysponujący czterema procesorami Intel Xeon MP 1,6 GHz. Oceniano też działanie systemu z procesorami Intel Xeon DP 2,4 GHz, które można instalować w modułach rozszerzenia SMP od niedawna.

Serwer x440 może pracować pod systemami operacyjnymi Windows 2000 Server, Advanced Server, Datacenter, NetWare 6 lub Linux (dystrybucje SuSe i Red Hat). Testowany serwer pracował pod systemem operacyjnym Windows 2000 Advanced Server.

Wydajność serwera x440 robi wrażenie. Transakcje SSC (Secure Sockets Layer) są wykonywane bardzo szybko, a wydajność można skalować niemal perfekcyjnie.

W testach z dwoma i z czterema procesorami Intel Xeon DP uzyskano wyniki: 32 transakcji SSL/s (dwa procesory) i 54 transakcji SSL/s (cztery procesory). W testach z dwoma, czterema, sześcioma i ośmioma procesorami Intel Xeon MP uzyskano następujące wyniki: 16, 35, 50 i 70 transakcji na sekundę. Wydajność przy procesorach DP jest trochę wyższa niż przy MP, ponieważ procesory DP są taktowane zegarem 2,4 GHz, a MP zegarem 1,6 GHz.

Podsumowując - pod względem skalowalności serwer x440 jest wręcz doskonałym produktem. Po dodaniu kolejnych procesorów jego wydajność wzrasta, tak jak można tego oczekiwać. Jest to bardzo istotna cecha, biorąc pod uwagę fakt, że testowane do tej pory wieloprocesorowe serwery zachowywały się tak, że po zwiększeniu liczby procesorów o 100 proc. ich wydajność wzrastała najczęściej o 80 proc.

Wyposażenie

Serwer x440 jest wyposażony w tak wiele zaawansowanych rozwiązań, że nie ma się czemu dziwić, że pod tym względem zebrał wiele punktów. Największe wrażenie robią rozwiązania pozwalające elastycznie skalować serwer. Użytkownik może zainstalować w jednostce obliczeniowej od dwóch do szesnastu procesorów (przy szesnastu procesorach jednostka obliczeniowa składa się z dwóch chassis), a każdy moduł rozszerzenia SMP dysponuje wbudowaną pamięcią podręczną Level-4 (cache), która ma pojemność 32 MB (dual data rate memory) i która świadczy swe usługi czterem procesorom zainstalowanym na module. W konfiguracji z czterema modułami rozszerzenia SMP i z szesnastoma procesorami pamięć podręczną Level-4 można rozbudować do wielkości 128 MB. Bufor Level-4 odciąża magistralę, przez którą procesory i gniazda PCI-X przesyłają dane do i z pamięci RAM.

Sześć 64-bitowych gniazd PCI-X to też jeden z silnych punktów serwera x440. PCI-X to udoskonalona wersja magistrali danych PCI. Magistrala PCI-X oferuje dużo większą przepustowość niż starsze rozwiązania. Każde gniazdo PCI-X obsługuje opcję wymiany kart "na gorąco", dzięki czemu dostępność serwera jest jeszcze większa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200