Ten układ scalony może wyznaczyć nowy kierunek rozwoju urządzeń mobilnych

Po wprowadzeniu na rynek przez Apple nowych smartfonów iPhone 11 wszyscy rozpisują się o zainstalowanych na ich pokładach na wskroś nowatorskich kamerach, zapominając o innej technologii, wyznaczającej być może nowy trend rozwoju takich urządzeń, w tym przypadku kryjącej się za skrótem U1.

Smartfony te zawierają bowiem opracowany przez Apple układ scalony, noszący właśnie nazwę U1. Wspiera on technologię UWB (Ultra-WideBand), którą Apple będzie prawdopodobnie wykorzystywać do dokładnego lokalizowania znajdujących się blisko smartfona obiektów zawierających etykiety emitujące takie sygnały. Systemy tego typu znane są pod nazwą Real-Time Locating System (w skrócie RTLS (lokalizacja w czasie rzeczywistym).

Technologia UWB znana jest od dawna. Jest to specyficzny rodzaj komunikacji bezprzewodowej, używanej do szybkiego transmitowania danych na niewielkie odległości rzędu 10 metrów. Nadajniki UWB wysyłają bardzo krótkie, mające niewielką moc impulsy radiowe, które trwają kilkadziesiąt pikosekund.

Zobacz również:

  • Android 15 pomoże rozwiązać palący problem nowych smartfonów
  • Pierwsze produkowane przez TSCM chipy 2 nm trafią do Apple
  • AMD rzuca wyzwanie firmie Nvidia

Istotne w tym wszystkim jest to, że Apple jest pierwszą firmą, która zdecydowała się wprowadzić do smartfona układ scalony wspierający technologię UWB. Apple w swoich materiałach nadaje układowi U1 roboczą nazwę “living room-scale GPS”, co można przetłumaczyć jako „pokojowy GPS”.

Układ U1 ma w przyszłości obsługiwać znaną już funkcję AirDrop, pozwalającą użytkownikowi smartfona wymieniać w prosty sposób drogą bezprzewodową pliki ze znajdującymi się w pobliżu urządzeniami Apple. Jak widać, układ U1 może być w istocie rzeczy sekretną i na obecnym etapie niedocenianą bronią Apple, której siłę rażenia możemy już wkrótce poznać i której konkurencja powinna się jak najbardziej obawiać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200