Ten układ scalony może położyć kres podróbkom

Naukowcy z University of Michigan opracowali tzw. samo- zamazujący się układ scalony, który może pomóc wykrywać próby fałszerstw oraz znacznie ograniczyć proceder produkowania podróbek czy demaskować różnego rodzaju manipulacje.

Chip

Układ scalony zawiera materiał składający się z dwóch warstw. Spodnia warstwa zawiera cząsteczki azobenzenu, a na nią nałożona jest druga warstwa mająca grubość tylko trzech atomów. To półprzewodnik, któremu naukowcy nadali roboczą nazwę „beyond graphene”.

Charakterystyczną cechą takiego materiału jest to, że z chwilą połączenia ze sobą dwóch warstw cząsteczki azobenzenu zaczynają od razu wibrować z określoną częstotliwością, w wyniku czego cały materiał zaczyna świecić. Wykorzystując tę cechę materiału, naukowcy są w stanie „zapisywać” - co ma miejsce w momencie połączenia ze sobą dwóch opisanych powyżej warstw - na nim widoczne dla ludzkiego oka obrazy. Materiał wyświetla wtedy taki zapisany na nim obraz.

Zobacz również:

  • Google jest trzecim największym na świecie projektantem CPU dla centrów danych
  • Pierwsze produkowane przez TSCM chipy 2 nm trafią do Apple
  • AMD rzuca wyzwanie firmie Nvidia

Cała tajemnica tkwi w tym, że cząsteczki azobenzenu przy kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym – a takie promieniowanie zawiera otaczające nas światło słoneczne - tracą bardzo szybko swoje właściwości i przestają się świecić. Oznacza to, że są w stanie zachować zapisany na nich obraz tylko wtedy, gdy są w ciemności.

Dlatego układ scalony z zapisanym na nim obrazie może pełnić rolę specyficznego rodzaju plomby, którą można umieszczać wewnątrz opakowania czy chronionego produktu, wszędzie tak gdzie nie dociera światło. Jeśli tuż po otwarciu opakowania lub zdjęcia np. jakiejś szczelnej pokrywy układ nie wyświetli nam żadnego obrazu, oznacza to iż mamy do czynienia z podróbką, względnie ktoś wcześniej „zerwał” taką wirtualną plombę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200