Ten raport pokazuje, co dla Polski może oznaczać wykluczenie Huawei z rynku rozwiązań 5G

Chińska firma Huawei to kluczowy gracz na rynku rozwiązań 5G i każdy kraj decydujący się na wykluczenie jej ze swojego telekomunikacyjnego rynku musi się liczyć z tym, że będzie to go sporo kosztować. Polska nie jest tu wyjątkiem, o czym możemy się dowiedzieć z raportu opracowanego niedawno przez instytut Oxford Economics.

5G

Raport noszący tytuł „RESTRICTING COMPETITION IN 5G NETWORK EQUIPMENT THROUGHOUT EUROPE” (Ograniczanie konkurencji wśród dostawców sprzętu sieciowego 5G w całej Europie) został opublikowany w czerwcu. Można w nim przeczytać, że krok taki może kosztować Europę w najgorszym scenariuszu nawet 3 mld euro euro każdego roku.

Raport jest bardzo obszerny i objął badaniem 31 krajów: Austrię, Bułgarię, Cypr, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Islandię, Irlandię, Włochy, Łotwę, Litwę, Luksemburg, Maltę, Niemcy, Holandię, Norwegię, Portugalię, Rumunię, Słowenię, Szwecję, Szwajcarię, Węgry, Wielką Brytanie i oczywiście Polskę.

Zobacz również:

  • Ważne trendy na 2024
  • Rola sieci w transformacji biznesu
  • Sztuczna inteligencja zmieni sektor finansów i ubezpieczeń

Jeśli chodzi o nasz kraj, to decydując się na wykluczenie jednego ważnego dostawców rozwiązań 5G (a takim jest Huawei), możemy przez najbliższe 15 lat tracić z tego powodu ok. 120 mln euro PKB każdego roku, a ogółem do 2035 roku prawie 2,2 mld euro. Wszystko z powodu mniejszej konkurencyjności, opóźnień we wdrażaniu sieci 5G oraz spadku innowacyjności.

I jeszcze jedna niepokojąca prognoza zawarta w raporcie. Podaje on ogólną liczbę osób, które w wyniku takiego kroku będą miały w 2023 roku opóźniony dostęp do sieci 5G. Są tu przy tym nakreślone trzy scenariusze, którym nadano nazwy „low cost”, „central cost” i „high cost”. I tak według pierwszego będzie to 1,7 mln osób (5% populacji), według drugiego 3,3 mln osób (9% populacji), a według trzeciego 4,6 mln osób (12% populacji).

Czytają ten raport łatwo zrozumieć, dlaczego szereg krajów nie przyłącza się bojkotu firmy Huawei zarządzonej przez amerykańską administrację. Właśnie dlatego Donald Trump zaatakował niedawno z całą mocą Borisa Johnsona (premier Wielkiej Brytanii) za to, że zgodził się dać chińskie firmie Huawei pozwolenie na zbudowanie w Anglii centrum badawczego. Pisaliśmy o tym niedawno obszernie w tym newsie.

To tylko niektóre dane zaczerpnięte z tego interesującego raportu, który można przeczytać w całości klikając ten link.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200