Ten projekt pozwoli budować bezpieczne aplikacje

Microsoft poinformował na początku grudnia, że przystępuje do prac na nowym językiem programowania, który zostanie opracowany w ramach inicjatywy noszącej nazwę Projekt Verona. Ma to być język oparty na rozwiązaniach, dzięki którym deweloperzy będą mogli projektować wyjątkowo bezpieczne aplikacje i struktury IT.

Będzie to narzędzie udostępniane w postaci otwartego źródła (open source), bazujące w dużym stopniu na rozwiązaniach stosowanych w języku Rust. Nie jest to przypadek, gdyż Microsoft od wielu lat eksperymentuje z tym językiem i używa go często zamiast języków C i C ++ do projektowania szeregu komponentów systemu operacyjnego Windows 10.

Według firmy nowy języka pomoże jej zwiększyć bezpieczeństwo systemu Windows 10, a szczególnie niskopoziomowych składników tego oprogramowania.

Zobacz również:

Ogłaszając tę inicjatywę Microsoft ujawnił jednocześnie , że większość błędów wykrywanych w systemie Windows ma związek z nieprawidłową obsługą pamięci. Według firmy blisko 70% różnego rodzaju podatności wykrywanych w aplikacjach ma swoje źródło w błędnej pracy modułów odpowiedzialnych za wymianę danych z pamięcią komputera.

A język Rust jest właśnie tym narzędziem, dzięki któremu deweloperzy mogą projektować aplikacje odporne na tego typu błędy. Dlatego Verona ma zawierać wiele rozwiązań, które są wspierane przez ten język.


TOP 200