Telemedycyna uzdrowi Europę

Dzięki rozwojowi usług telemedycznych Europejczycy wydadzą miliardy euro mniej na leczenie - pisze Gazeta. Coraz częściej bowiem w krajach "starej" Unii lekarze pozwalają pacjentom leczyć się w domach.

We Francji na ok. 55 tys. łóżek szpitalnych przypada już 1,5 tys. łóżek z chorymi leczącymi się pod kontrolą lekarza w domu. W 2010 r. ma ich być 10 tys. Wszyscy na tym korzystają - pisze Gazeta. Pacjenci, bo chyba każdy woli być w domu niż w szpitalu, ale i służba zdrowia, bo jeden dzień leczenia w domu jest trzy razy tańszy niż doba w szpitalu. To realne oszczędności dla sektora służby zdrowia, także polskiej.

Dziś w Europie Zachodniej wydatki na służbę zdrowia wynoszą 10%-15% PKB i rosną w tempie 7% rocznie, bo społeczeństwo się starzeje. Tym ważniejszy staje się rozwój telemedycyny, która pozwala na leczenie w domu. Dziś we Francji rynek tego typu usług pochłania ok. 1,5% wydatków na zdrowie, w ciągu pięciu lat ma to być 5%.

Zobacz również:

W Polsce usługi związane z telemedycyną wprowadza m.in. Grupa TP, należąca do France Telecom. Będzie to zdalna rejestracja u lekarza. We francuskiej wersji pacjent może za pomocą Internetu zalogować się w elektronicznym kalendarzu swojej przychodni, znaleźć wolny termin u lekarza i zapisać się na wizytę. TP przymierza się też do wdrożenia usługi tele-EKG, czyli zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjenta chorego na serce.

Więcej o telemedycynie w Polsce

Centertel: telemedycyna po polsku

Po sukcesie pilotażowego programu usług telemedycznych we Francji Grupa France Telecom chce świadczyć takie usługi w innych krajach. Wśród nich oprócz Wielkiej Brytanii i Rumunii znalazła się Polska.

Telemedycyna na nowo

Dalsza ewolucja systemów telemedycznych będzie zależała nie tylko od rozwoju nowych technologii, lecz także coraz bardziej od uwarunkowań natury cywilizacyjnej, społecznej i ekonomicznej. Największym wyzwaniem staje się wpisanie usług telemedycznych w zmieniające się struktury współczesnych systemów opieki zdrowotnej.

Telemedycyna to nie kwestia mody

Z Adamem Koprowskim, pełnomocnikiem dyrektora ds. telemedycyny w Instytucie Kardiologii w warszawskim Aninie oraz konsultantem Unii Europejskiej ds. projektów teleinformatycznych w medycynie, rozmawia Antoni Bielewicz.

Pacjent online

Racjonalizacja wydatków na opiekę zdrowotną i zwiększenie skuteczności metod leczenia są podstawowymi celami stosowania technik teleinformatycznych w służbie zdrowia.


TOP 200