Tegra 4 - mobilny, czterordzeniowy procesor firmy Nvidia

Firma Nvidia zademonstrowała układ Tegra 4 - pierwszy czterordzeniowy procesor oparty na architekturze Cortex-A15 (ARM). W skład układu (zaprojektowanego z myślą o przenośnych komputerach oraz smartfonach i produkowanego przy użyciu technologii 28 nanometrów) wchodzi też rozbudowany moduł przetwarzania grafiki, dysponujący aż 72 rdzeniami obliczeniowymi.

Co ciekawe, procesor zawiera też dodatkowy piąty rdzeń, który wchodzi do akcji przy wykonywaniu mniej zaawansowanych operacji. Nvidia twierdzi, że zaprojektowany przez nią tablet z procesorem Tegra 4 taktowanym zegarem o częstotliwości 1,9 GHz, biorąc pod uwagę szybkość pracy, nie ma obecnie sobie równych na świecie.

Aby to udowodnić, firma porównała zbudowane przez siebie urządzenie z tabletem Nexus 10 (Samsung), uważanym za jedno z najwydajniejszych tego typu urządzeń. Test wykazał, że tablet Nexus 10 potrzebował 50 s na załadowanie 25 stron WWW, a tablet wyposażony w procesor Tegra 4 wykonał to samo zadanie w 27 s.

Zobacz również:

  • "Dostajemy 200 stopionych kart RTX 4090 miesięcznie". Serwis ostrzega

Firma pokazała też inne technologie, które można stosować z procesorem Tegra 4, w tym obsługę HDR (High-Dynamic Range; cyfrowe przetwarzanie obrazów) do łączenia ze sobą w jedną fotografię serii zdjęć wykonanych przy różnych ustawieniach ekspozycji - przy wolniejszym procesorze jest bardzo trudne do wykonania. Smartfon iPhone 5 potrzebuje 2 sekundy na wykonanie zdjęcia przy użyciu technologii HDR. Jak zapewnia Nvidia, smartfon zawierający procesor Tegra 4 realizuje taką operację właściwie bez żadnej zwłoki.

Poprzedni procesor tej linii (oznaczony symbolem Tegra 3) był produkowany przy użyciu technologii 40 nanometrów i był używany w smartfonach oferowanych przez firmy HTC i LG oraz tabletach, takich jak Nexus 7 (Google) czy Transformer (Asus).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200