Technologie mobilne zmieniają strategię firm

Firmy wydają coraz więcej na rozwiązania mobilne, które zmieniają sposób funkcjonowania firm i rolę CIO w organizacji. CIO będą się stawać kreatorami innowacji ściśle współpracując z biznesem, zwłaszcza CMO i CFO. Będziemy o tym dyskutować podczas Kongresu Lider Informatyki.

Czy tego chcemy, czy nie - wkraczamy nieodwołalnie w erę post PC. Nową epokę IT wyznaczają technologie mobilne, które analitycy z IDC nazywają trzecią platformą (po erze mainframe i po architekturze klient-serwer). Za cztery lata wielkość sprzedaży komputerów spadnie o 13 proc. Wyjątkiem będą komputery ultramobilne oraz hybrydy tabletów. W 2017 r. sprzedaż takich komputerów zbliży się do 100 mln urządzeń wobec 24 mln w roku 2013. Najszybciej rośnie jednak rynek tabletów. Według IDC w 2013 r. sprzedaż tabletów powinna wynieść 165,9 mln sztuk a w 2016 r. sięgnie 261,4 mln sztuk.

Ogromna ilość urządzeń przenośnych zmienia całkowicie styl pracy. Jak twierdzi John Mahoney VP Distinguished Analyst w Gartner Inc. w ciągu najbliższych trzech lat przedsiębiorstwa zaczną używać wyłącznie mobilnych urządzeń komputerowych.

Zobacz również:

  • Zainfekowany smartfon - przedstawiamy najpopularniejsze objawy
  • Najlepsze MDM-y do ochrony urządzeń mobilnych na 2023
  • 9 cech wielkich liderów IT

Wraz z rozpowszechnianiem się smartfonów i tabletów wzrasta zapotrzebowanie na:- oprogramowanie mobilne dla firm,- na dostosowanie aplikacji użytkowanych w przedsiębiorstwach do mobilnych platform,- integrację wszystkich tych rozwiązań i zapewnienie im bezpieczeństwa.

Nic więc dziwnego, że udział kosztów związanych z mobilnością znacząco rośnie. W 2014 r. wydatki na technologie mobilne pochłoną według danych IDC, 23% budżetów IT (dwa lata temu było to 18%).

Ten trudny BYOD

Niełatwym wyzwaniem związanym z mobilnością jest kosumeryzacja czyli coraz powszechniejsze w firmach zjawisko użytkowania własnych urządzeń w celach służbowych (BYOD –bring your own device). Konsumeryzacja to wciąż dość nowe zjawisko, nie ma więc jednej recepty na to, jak firmy i instytucje powinny do tego wyzwania podejść. Można i warto poszukać własnego, indywidualnego podejścia. Dyrektorzy IT postrzegają BYOD przede wszystkim z perspektywy kosztów, jednak warto je nieraz ponieść gdyż BYOD otwiera przed firmami nowe możliwości i podnosi produktywność pracowników. Jednocześnie stawia organizację w obliczu nowych zagrożeń. Tylko współpraca działów firmy, w tym działu IT i pracowników pozwoli w pełni wykorzystać konsumeryzację.

Aplikacje budujemy sami

Mobilność w firmie to także dostosowanie oprogramowania w przedsiębiorstwach do pracy na urządzeniach mobilnych oraz budowa całkiem nowych, własnych aplikacji. Tych ostatnich będzie przybywać. Tworzenie aplikacji mobilnych nie jest jak kosztowe ani tak czasochłonne jak w przypadku tradycyjnego oprogramowania. Według danych amerykańskich w takim programowaniu przeważają zespoły do 5 osób (80 proc. projektów), zaś czas trwania projektu nie powinien przekraczać 1 miesiąca (przekroczenie tego terminu oznacza, że projekt jest zbyt skomplikowany).

Rozgrywający w mobilnej firmie

Mobilność będzie zmieniać rolę CIO w firmie i zakres jego obowiązków. CIO zajmie się nie tylko utrzymaniem firmowej infrastruktury IT, ale również innowacjami, współpracując z biznesem przy realizacji nowych projektów wspomagających konkurencyjność firmy. Do gry włączą się również CFO oraz CMO. Rola dyrektora finansowego nie ograniczy się do podpisywania budżetów IT, jego kompetencje poszerzą się o kontrolę inwestycji i współpracę z innymi działami. Szef marketingu musi uwzględnić świat mobilny w ramach swojego strategicznego celu - nie tylko za pozyskania, ale też utrzymanie klienta i budowę jego wartości w cyklu życia. Mobilność, chmura, ogromna ilość gromadzonych danych stwarzają nowe zagrożenia. Kwestia zapewnienia pracownikom bezpiecznego dostępu do zasobów cyfrowych organizacji to kolejne wyzwanie dla CIO wymagające koordynacji z „rozgrywającymi” mobilnej rewolucji w firmie.

Więcej o Kongresie Lider Informatyki oraz Gali Konkursowej:http://www.computerworld.pl/konferencja/liderinformatyki2013

Potwierdzenie udziału:http://www.computerworld.pl/konferencja/liderinformatyki2013/wykup

Zapraszamy serdecznie na Kongres Lider Informatyki 2013 "IT zmienia strategie biznesu". 26 września, Warszawa, hotel Intercontinental, ul. Emilii Plater 49

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200