Technologia EDGE przed 3G?

Co proponują dostawcy?

EDGE według Ericssona

System łączności radiowej EDGE po raz pierwszy został zaproponowany przez Ericssona na początku 1997 r.; w tym samym roku ETSI zatwierdziła tę technologię jako standard. Rozwiązanie EDGE Ericssona w pełni uwzględnia integrację z sieciami GSM/GPRS, korzysta z istniejących stacji bazowych GSM i nie wymaga zmian w części rdzeniowej sieci (Core Network). Nieobligatoryjne wstawienie nowego modułu do radiowej stacji bazowej stanowi jedyne wymaganie sprzętowe - niezbędne do zmiany interfejsu radiowego między abonentem ruchomym a stacją bazową. Przyjęta przez Ericssona strategia rozbudowy pozwala więc na szybkie uzyskanie ogólnokrajowego zasięgu sieci, z zapewnieniem usług o większej przepływności danych lub zwiększonej pojemności. To właśnie stanowi istotę konkurencyjności rozwiązania EDGE w stosunku do sieci UMTS, która potrzebuje nowej infrastruktury terytorialnej.

Produkowane od 1995 r. podstawowe stacje bazowe serii RBS 2000 (Radio Base Station) Ericssona są zaprojektowane pod kątem obsługi modułów nadawczo-odbiorczych działających również w technologii EDGE. Zamiast wstawiać nowe moduły nadawcze GSM/EDGE do stacji bazowych, Ericsson instaluje moduły z możliwością obsługi dwóch standardów jednocześnie, czyli GSM i EDGE. Wdrożenia technologii EDGE można wtedy dokonać zdalnie - jedynie przez instalację odpowiedniego oprogramowania - co pozwala na prawie natychmiastową aktywację szybszej technologii w całej sieci.

Światowa premiera technologii EDGE Ericssona odbyła się podczas GSM Global Summit w Sztokholmie w czerwcu 1998 r., a dwa lata później firma zaczęła komercyjnie instalować rozwiązania GPRS/EDGE/WCDMA w obu Amerykach, zwłaszcza w USA. Obecnie są to najnowsze radiowe stacje bazowe RBS 2206 oraz RBS 2106. W Europie Środkowej technologia EDGE Ericssona zadebiutowała w maju ub.r., u węgierskiego operatora komórkowego Pannon GSM. Kolejny komercyjny kontrakt na rozwiązanie EDGE w tym rejonie firma podpisała z litewskim operatorem Bite GSM. Dla tego operatora, który ma zamiar udostępnić szybszą sieć jeszcze w tym roku, Ericsson dostarczy całą infrastrukturę sieci, włączając w to rozbudowę istniejącej sieci rdzeniowej oraz dostawę infrastruktury radiodostępowej.

Transmisja EDGE u Nokii

Firma Nokia przy szerokopasmowej transmisji EDGE współpracuje z AT&T Wireless Services. Obie firmy przeprowadziły pierwszą łączność trzy lata temu za pośrednictwem stacji bazowej Nokia UltraSite, pracującej w paśmie 1900 MHz. Obecna oferta to dwa kompleksowe rozwiązania: Nokia UltraSite i Nokia MetroSite. Zapewniają one łączność klasy EDGE we wszystkich pasmach komórkowych (800/900/1800/1900), zarówno w obszarach mikrokomórkowych, jak i pikokomórkowych.

Stacja bazowa Nokia MetroSite stanowi kompleksowy system zawierający maksymalnie 4 moduły nadawczo-odbiorcze. Może ona funkcjonować jako sektorowa stacja bazowa lub z emisją kołową, w systemach pracujących na częstotliwościach 800/900/1800/1900, a także jako dwuzakresowa stacja bazowa EDGE 900/1800. Rozwiązanie Nokia MetroSite obejmuje nie tylko stację bazową o dużej pojemności, ale również komplet pomocniczego wyposażenia transmisyjnego. Rozwiązanie UltraSite firmy Nokia jest w stanie zaspokoić potrzeby operatora dotyczące wdrażania usług WCDMA, gdyż stacja bazowa umożliwia pracę w trzech systemach. Wprowadzenie systemu WCDMA wiąże się z wymianą części modułów nadawczo-odbiorczych w stacji bazowej EDGE UltraSite. Oznacza to, że usługi trzeciej generacji można oferować płynnie w jednej wielodostępnej sieci GSM/EDGE/WCDMA.

O czym myślą operatorzy?

Centertel obserwuje konkurentów

PTK Centertel nie ujawnia swych planów dotyczących tej koncepcji rozwoju komunikacji mobilnej. Według Jacka Kalinowskiego, rzecznika firmy: Centertel nie prowadzi obecnie żadnych prac wdrożeniowych technologii 3G, natomiast pilnie obserwuje rozwój w branży komórkowej. I nie wykluczamy rozpisania przetargu na EDGE/UMTS jeszcze w tym roku. Sukces rynkowy osiągnie jedynie ta firma, która jako pierwsza wprowadzi usługi komercyjne na szeroką skalę, a nie platformy testowe do takich badań. Niewątpliwie jest to prawda.


TOP 200