Technologia EDGE przed 3G?

Plus GSM testuje EDGE

Operator sieci Plus GSM, jako pierwszy i dotychczas jedyny w Polsce, oferuje od października 2003 r. (II Kongres Technologiczny) możliwość korzystania z technologii EDGE za pomocą sprzętu Nokii, instalowanego w sieci GSM. Oprócz dostępu do poczty elektronicznej i składania zamówień w firmowej ofercie znajdują się już multimedialne usługi wykorzystujące transmisję dźwięku i obrazu ruchomego w kilku aplikacjach: Mobilne Biuro, Internet, intranet, usługa "Telewizja w komórce" oraz usługi oparte na dostępie do WAP. Sieć komórkowa GSM/EDGE jest dostępna dopiero w kilku aglomeracjach miejskich: w rejonie Warszawy, Poznania, Łodzi, Wrocławia, Katowic, Krakowa, Szczecina, Gdańska i Gdyni. Taryfikacja wyłącznie za przesyłane dane, a nie czas połączenia sprawia, że korzystanie z takiego sposobu transmisji bardziej odpowiada klientom.

Dzięki wprowadzeniu EDGE wszystkie usługi oparte na pakietowej transmisji danych GPRS są teraz oferowane z wyższą jakością i niezawodnością. Obecnie jest to najlepsza platforma do oferowania mobilnych usług multimedialnych, zarówno już dostępnych, jak i tych planowanych do wprowadzenia w najbliższej przyszłości - mówi Mirosław Bielicki, wiceprezes zarządu Polkomtel SA.

Wprowadzając technologię EDGE, operator Plus GSM uczynił pierwszy krok w kierunku oferty usług trzeciej generacji w Polsce. Idąc dalej, w lutym tego roku Polkomtel uruchomił testową wersję telefonii 3G, w zasięgu której znajduje się centrum Warszawy (9 nadajników UMTS). Mimo testowego etapu prac, już teraz można korzystać z większości multimedialnych usług, właściwych telefonii komórkowej 3G. System zrealizowany na sprzęcie Nokii umożliwia dostęp do multimedialnych wiadomości, transmisje wideo w czasie rzeczywistym, szybki dostęp do stron WAP, które są transmitowane w czasie rzeczywistym - obecnie ze średnią szybkością ok. 300 kb/s. Operator zamierza w drugim kwartale 2004 r. przeprowadzić przetarg na dostawę infrastruktury do budowy pierwszej w Polsce sieci komórkowej trzeciej generacji UMTS.

Era sonduje rozwiązania 3G

Operator Ery nie ujawnia zbyt wielu szczegółów dotyczących wdrażania usług komórkowych EDGE/UMTS. Pierwszy pokaz działania EDGE w kraju firma przedstawiła na KST w Bydgoszczy (2001 r.) z terminalami 3G firmy NEC, współpracującymi z urządzeniami sieciowymi Siemensa. Od tego czasu PTC przeprowadzała wielokrotnie testy techniczne systemów 3G z kilkoma europejskimi dostawcami. Teraz wiadomo jedynie, że w styczniu tego roku firma wybrała dostawcę infrastruktury naziemnej UMTS dla okręgu warszawskiego, którym został Siemens, współpracujący w tej dziedzinie z NEC (telefony) i Cisco (infrastruktura sieciowa).

Telefonia UMTS będzie zdobywać rynek znacznie wolniej, niż wcześniej tego oczekiwano. Wdrażanie usług opartych na substytutach tej technologii, takich jak GPRS, EDGE, czy Wireless LAN, pozwala operatorom na swego rodzaju sondowanie i badanie potrzeb rynku jeszcze przed komercyjnym uruchomieniem sieci 3G. Zainteresowanie rynku jest kluczowym czynnikiem sukcesu, bez którego nie będzie możliwe uzyskanie zwrotu wysokich nakładów inwestycyjnych obejmujących opłaty koncesyjne, koszty budowy sieci oraz zakupy terminali UMTS - powiedział nam Zbigniew Lazar, rzecznik Ery.

Według PTC problemy europejskiej usługi WAP oraz sukces japońskiego systemu iMode wyraźnie pokazały, że technologiczne fascynacje operatorów wcale nie muszą odpowiadać gustom ich klientów. Wyszukane, ale niepraktyczne serwisy, zbudowane w kosztownych technologiach, z całą pewnością nie znajdą wielu nabywców w obecnej sytuacji rynkowej w Polsce. Zdaniem operatora opóźnienie wdrożenia nowej technologii w kraju jest niezbędne, aby uniknąć sytuacji, w której w wyniku niskiego popytu na usługi UMTS w najbliższych latach obecni użytkownicy musieliby ponosić praktycznie wszystkie koszty i nakłady inwestycyjne związane z uruchomieniem sieci telefonii trzeciej generacji.

Jaka przyszłość czeka EDGE?

Według Ericssona przyszłość technologii EDGE wiąże się z jego integracją z systemem WCDMA, bezpośrednio związanym z UMTS. Rozwiązanie EDGE będzie docelowo stanowić komplementarną infrastrukturę w stosunku do UMTS, zapewniającą pokrycie usługami 3G rozległych obszarów o niewielkiej penetracji abonentów. Zarówno EDGE (2,75G), jak i WCDMA (3G) będą wykorzystywać ten sam rodzaj aplikacji, co zapewni przezroczyste usługi dla abonentów - bez względu na rodzaj sieci komórkowej, z której oni korzystają. Będzie to wspólna, choć niejednorodna technicznie infrastruktura komórkowa, korzystająca z wielu standardów technologii mobilnych: GSM/GPRS/EDGE oraz WLAN i WCDMA. Jej alternatywą jest jedynie "czysty" UMTS z podwójnym trybem dupleksu w dziedzinie częstotliwościowej FDD oraz czasowym TDD - stosowanych w zależności od środowiska użytkownika.

Tryb dupleksowania w dziedzinie częstotliwości UMTS/FDD, wykorzystujący szerokopasmowy wielodostęp kodowy WCDMA, jest przeznaczony do zastosowań w makro- i mikrokomórkowych strukturach ruchowej łączności publicznej, charakteryzujących się dużą mobilnością, ale ograniczoną szybkością transmisji danych, jedynie do 384 kb/s. Jest więc desygnowany wszędzie tam, gdzie istotnymi kwestiami są zasięg i pokrycie sygnałem komórkowym dużych obszarów, np. na terenach wiejskich.

Tryb dupleksowania w dziedzinie czasu UMTS/TDD, oparty na wielodostępie kodowym z podziałem czasu TD-CDMA, jest z kolei bardziej użyteczny w strukturach mikro- i pikokomórkowych telefonii bezprzewodowej oraz w systemach lokalnych radiowych pętli abonenckich o wysokim trafiku. Tym samym stanowi polecane rozwiązanie w przypadku konieczności zapewnienia dużej szybkości transmisji danych (do 2 Mb/s) dla użytkowników o stosunkowo małej mobilności (piesi). Jest on przydatny wobec zwiększającego się zapotrzebowania na trafik asymetryczny - obserwowany w Internecie.

Niestety, w porównaniu z technologią EDGE koszt wdrażania technologii 3G (UMTS) jest znacznie większy. Aby więc obniżyć inwestycje i przyspieszyć proces wprowadzania technologii UMTS, dostawcy telekomunikacyjni łączą się w korporacje, których zasadniczym celem jest wspólna praca nad rozwojem sprzętu dla systemów radiowych UMTS w najbliższej przyszłości. Siemens połączył swe siły z firmą NEC, tworząc spółkę joint venture Mobisfere. Współpracuje też z Cisco w dziedzinie przełączania sieci. Alcatel utworzył z Fujitsu joint venture, która projektuje i produkuje systemy sieci bezprzewodowych 3G, korzystając z doświadczeń, jakie firma zdobyła z NTT DoCoMo podczas prac nad systemem UMTS.


TOP 200