Te języki programowania są używane najczęściej do projektowania środowisk IoT

Sieci IoT ciągle ewoluują, dlatego bardzo trudno jest powiedzieć, jakie narzędzia używane do projektowania takich środowisk pracy cieszą się w danym momencie wśród deweloperów największym wzięciem. Preferencje te ciągle się zmieniają. Dobrze jest jednak wiedzieć, jakie języki programowania były najczęściej używane w zeszły roku do budowania takich sieci.

Szacuje się, że obecnie na całym świecie projektowaniem sieci IoT para co najmniej 6 mln osób. W opracowanym niedawno raporcie Eclipse Foundation’s 2018 IoT Developer Survey można przeczytać, że w zeszłym roku największym wzięciem wśród deweloperów sieci IoT cieszył się język programowania Java. Kolejne miejsca zajęły następujące języki: C, JavaScript, Python, C++, PHP, C, Assembler, LUA, Go, R, Swift, Ruby i Rust.

Pierwsze cztery miejsca na tej liście okupują od dwóch te same języki i nawet ich kolejność nie uległa zmianie (Java, C, JavaScript i Python wygrały również tę rywalizację w 2017 roku). Tegoroczny ranking różnił się jednak od poprzedniego tym, że języki programowania podzielono na trzy grupy.

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
  • 8 błędów strategii danych, których należy unikać
  • Awans języka programowania Go#

W pierwszej grupie znalazły się języki cieszące się największym wzięciem przy projektowaniu programów obsługujących urządzenia IoT, a w kolejnych dwóch odpowiednio języki używane do pisania programów obsługujących bramki IoT oraz chmurowe środowiska IoT.

W pierwszej grupie (urządzenia IoT) na pierwszych miejscach znalazły się języki C, C++, Python i Java. W drugiej (bramki IoT) Java, Python, C i C++, a w trzeciej (chmury) Java, JavaScript, Python i PHP.

Badania pokazały przy tym, że przy projektowaniu programów obsługujących standardowe czujniki IoT, deweloperzy sięgają najczęściej po język C. Dzieje się tak dlatego, ponieważ czujniki współpracują najczęściej bezpośrednio z pamięcią RAM, a do pisania programów realizujących takie zadania nadaje się najlepiej właśnie język C.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200